Advertisement

Avrupa hisse senetleri, yatırımcıların ABD'de Tüketici Güveninin arttığını göstermesi beklenen veri öncesi, Çin'de imalat sanayinin üç ay sonra tekrar genişlemeye başladığını işaret eden verinin ardından değer kazandı. Stoxx Europe 600 Endeksi dünkü hareketi ile birlikte beşinci ayı da kazançla geçti. ABD endeks vadeli kontratları ve Asya hisse sentleri ise değer kaybetti.

Fransız petrol araştırma şirketi Etablissements Maurel & Prom, konu hakkında bilgiye sahip 3 kişiye göre, Sinopec Group'un şirketi satınalma konusunda teklif vermeyi düşünmesinin ardından yüzde 14 değer kazandı.

Stoxx 600 Endeksi yüzde 0.3 yükselerek, Londra saati ile 08:21'de 271.06 puana çıktı. Avrupa hisse senetlerinin gösterge endeksi, Avrupa Merkez bankası politika yapıcılarının sınırsız ülke tahvili alımına ilişkin bir planda anlaşmaya varması ve Fed'in üçüncü tur parasal genişleme programını açıklamasının desteği ile, 4 Haziran'da gördüğü bu yılın en düşük seviyesinden yüzde 16 yükseldi. Aralık vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.2 düştü ve MSCI Asya Pasifik Endeksi de yüzde 0.2 kaybetti.

Frankfurt'ta Helaba Landesbank Hessen-Thueringen2in hisse senedi teknik analisti Christian Schmidt, "ABD'de açıklanan veriler bugün piyasa katılımcılarının ilgisini çekiyor" dedi ve "Bekleyişler, geçen hafta çeşitli bölgelerden gelen karışık araştırmaların ardından durgun ve gerçekçi görünüyor" şeklinde yorumda bulundu.

Bugün TSİ saatiyle 16:00'da açıklanacak olan ABD tüketici güveni endeksinin, Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerine göre, Eylül ayındaki 70.3 seviyesinden Ekim ayında 73'e çıkması bekleniyor.

Yine aynı saatte açıklanacak olan verinin, ABD'de imalat sanayinin Ekim ayında daha yavaş büyüdüğünü göstermesi bekleniyor.

ISM imalat sanayi verisinin, Bloomberg'in anketine katılan 88 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, Eylül ayındaki seviyesi olan 51.5'ten Ekim ayında 51'e gerilemesi bekleniyor. Bu verinin 50 seviyesinin üzerinde çıkması, sektörde genişleme olduğunu işaret ediyor.

ABD'de TSİ 14:30'da açıklanacak olan işsizlik başvuruları verisinin, 27 Ekim'de biten haftada, 370,000'e çıkması bekleniyor. Bu veri önceki hafta 369,000 seviyesinde gerçekleşmişti.

Öte yandan, ADP Employer Services, TSİ 14:15'te ABD'de özel sektör istihdam verisini açıklayacak. Bu, ADP'nin, araştırması için kullandığı örneklemi daha genişletmesinin ardından açıkladığı ilk veri olacak.