Advertisement

Pacific Investment Management Co.'da (Pimco) dünyanın en büyük yatırım fonunu yöneten Bill gross, yatırımların, Fed'in parasal genişleme programından destek bulduğuna yönelik bir işaretin olmadığını söyledi.

Gross, Newport Beach, California merkezli şirketin internet sitesinde bugün çıkan açıklamasında, "Yaratılan ve serbest bırakılan paranın tümü varlık fiyatlarını yükseltiyor, ancak bu fiyatlar şirketlerin gelecekteki üretimleri için yatırım yapmalarına neden olmuyor" dedi ve "düşük faizlerin "yatırım yapmaktan ziyade tüketmek için" kullanıldığını sözlerine ekledi.

Gross, yatırımcıların, varlık ve döviz fiyatlarının nihayetinde ekonominin büyüme yeteneğine bağlı olduğunu ve reel büyümenin ABD ve küresel anlamda güdük kalması halinde, yatırımcıların ayrıca, gelecekteki getirilerin "küçük çaplı" olacağını ve finans piyasalarını bir noktada bozabilecek "yanlış" para ve maliye politikalarını kabul etmeleri gerektiğini söyledi. Gross, mali uçurum olarak anılan durumun, bu bozulma serisinin ilk halkası olabileceğini, ancak olası vergi artırımları ve bütçe kısıntıları konusunda uzlaşma beklediğini kaydetti.