Advertisement

ABD'de daha az sayıda kişi geçen hafta işsizlik maaşından yararlanmak için ilk kez başvuruda bulundu. Bu durum, talep durumunun şirketlerin istihdam seviyelerini korumasına yetecek kadar güçlü olduğunu işaret ediyor.

İşsizlik başvuruları, 27 Ekim'de sona eren haftada 9,000 düşerek 363,000 ile son üç haftanın en düşük seviyesine indi. Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanına göre, bu verinin 370,000 seviyesinde çıkması bekleniyordu. Çalışma Bakanlığı sözcüsü, New Jersey ve District of Columbia bölgesi verilerinde tahmin kullanıldığını, zira bu bölgelerdeki büroların Sandy Kasırgası nedeniyle kapalı olduğunu kaydetti. Önceki haftanın işsizlik başvuruları 369,000'den 372,000'e revize edildi.

Daha az kişinin işten çıkarılması, şirketlerin, ekonominin yasa koyucular harekete geçmezse gelecek yıl devreye girecek olan ve mali uçurum olarak adlandırılan otomatik vergi artışları ve harcama kısıntılarından kaynaklanabilecek zararlarından kurutulması durumunda, işe almaları daha da artırmaya hazırlandığı anlamına gelebilir. Çalışma Bakanlığı'nın yarın açıklayacağı Ekim ayı tarım dışı istihdam verisinin, Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, 124,000 artması ve işsizlik oranının ise yüzde 7.8'den yüzde 7.9'a çıkması bekleniyor.

New York'ta TD Securities Inc.'nin ABD stratejisti ve işsizlik başvurularının geçen hafta 365,000'e düşeceği tahmininde bulunan Gennadiy Goldberg, "İşsizlik başvuruları ılımlı bir iyileşme sürecinde" dedi ve "Açık bir biçimde, işten çıkarmaların azaldığını görüyoruz, ancak işe almalar küçük kademelerle artıyor ve bu nedenle, istihdam piyasasında yalnızca küçük çaplı düzelemelr görüyoruz" şeklinde görüş bildirdi.