Advertisement

Avrupa hisseleri yükseldi ve ABD hazine tahvilleri, Çin'de imalatın toparlanması ve ABD'de geçtiğimiz ay işgücünün beklenenden daha çok artması üzerine 3 günlük bir ralliye son verdi.Sanayi metalleri emtiayı yükseltirken, yen zayıfladı.

Stoxx Europe 600 Endeksi New York saatiyle 08:40 itibariyle yüzde 0.6'lık bir çıkış gösterdi. Şanghay'da işlem gören hisseler son 3 haftanın en büyük rallisini gerçekleştirirken, Standard & Poor's 500 Endeks vadelileri yüzde 0.2 arttı. Bakır yüzde 0.8 yükseldi, kurşun yüzde 2.4'lük sıçrama kaydetti. Yen diğer 16 büyük para biriminin bir tanesi hariç hepsi karşısında zayıfladı, ve 10 yıllık ABD tahvil faizleri 3 baz puan yükselerek yüzde 1.72 oldu.

Birleşik Krallık'ta tekrar sıçrayan konut fiyatlarıyla pound değer kazandı. Çin satın alma yöneticileri endeksi (PMI) Ekim ayında 50.2'ye yükselerek, yedi çeyrek süren yavaşlamanın ardından ekonomik büyümenin tekrar hız kazanmaya başladığını gösterdi. Bugün açıklanan veriler, ABD'de işsizlik başvurularının beklenenden daha az olduğunu gösterirken, şirketler Ekim ayında istihdamı son 8 ayın en yüksek seviyesinde arttırdı.

Korea Exchange Bank Futures Co. metal traderı Chae Un Soo, "Piyasa beklentileri, Çin'den gelen PMI verilerinin talep konusunda istikrar yaşandığı sinyalini vermesiyle desteklenmiş oldu" dedi. Stoxx 600'de düşen her hisse başına iki hisse yükseldi. BSkyB yüzde 5 yükselirken, Lloyds yüzde 6.4 değer kazandı.