Advertisement

Yendeki zayıflama ve ABD'de istihdam, imalat ve Tüketici Güveni verilerindeki ilerlemenin etkisiyle Tokyo Borsası 3. gününde de yükseldi.

Amerika'yı en büyük pazarı olarak gören lastik üreticisi Bridgestone Corp. yüzde 2.3 değer kazandı. Sumitomo Heavy Industries Ltd., operasyonel kârının beklentinin altında düşmesi üzerine yüzde primlendi. TV üreticisi Sharp Corp., rekor zarar açıklaması sonrasında yüzde 4.7 değer kaybetti.

Nikkei 225 Endeksi yüzde 1 kazançla 9,035.71 puana çıkarak bu haftaki kazançlarını yüzde 1.2'ye genişletti. Endeksteki işlem hacmi 30 günlük ortalamanın yüzde 17 üzerindeydi. Geniş kapsamlı Topix Endeksi yüzde 0.9 artışla 749.81 puana yükseldi. Endekste değer kaybeden her hisseye karşılık 2 hisse değerlendi.

ABD ekonomisinden gelen son verilerin ilerlemeye işaret ettiğini, bunun da yatırımcıların küresel görünüm algısını iyileştirdiğini belirten Resona Bank Ltd.'ın baş fon yöneticisi Koji Toda, yapılandırma, zayıf yen ve ABD ekonomisindeki toparlanmanın Japon şirketlerine yardımcı olacağını söyledi.

Topix Endeksi Avrupa Merkez Bankası'nın 6 Eylül'de küresel parasal teşvik furyasını başlatmasından bu yana yüzde 3.4 yükseldi. Endeksteki hisseler, defter değerlerinin 0.9 katından fiyatlanıyor.