Advertisement

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin'de büyümenin geri sıçradığı spekülasyonunun artması üzerine Çin Borsası son 1 ayın en büyük haftalık kazancını kaydetti.

Poly Real Estate Group Co., China Business News'in Çin'in 54 kentinde satış hacminin Eylül ve Ekim'de arttığını yazmasının ardından 4. gününde de değerlenerek imar şirketlerindeki kazançlara öncülük etti. China Resources Sanjiu Medical&Pharmaceutical Co., CSI 300 Endeksi'nde bu haftanın en iyi performansına sahip olan sağlık şirketlerindeki kayıplara öncü oldu.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.4 kazançla 2,112.96 puana çıktı ve 4. gününü de artıda tamamladı. Endeks bu hafta yüzde 2.3 sıçrayarak 28 Eylül'den bu yana en büyük 5 günlük kazanca işaret etti. Şanghay Endeksi dün resmi PMI verisinin imalatın Ekim'de 3 aydır ilk kez büyüdüğünü göstermesinin ardından yüzde 1.7 yükseldi.

Yatırımcıların PMI verisinin de ışığında, ekonominin dibe vurmuş olabileceğini düşündüğünü belirten Şanghay'daki Central China Securities Co.'nun stratejistlerinden Li Jun, bunu kanıtlayan verilerin arttığını, bunun da hisseleri desteklediğini söyledi. Ancak Li, kazançların devamı için daha fazla likidite gerektiğine dikkat çekti.

CSI 300 Endeksi yüzde 0.2 kazançla 2,302.13 puana çıkarken, Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 1.4 artışla 5 Eylül'deki en düşüğünden yüzde 20 sıçramaya işaret etti.