Advertisement

Avrupa hisse senetleri, Amerikalıların başkanlarını belirlemek üzere sandık başına gitmeye hazırlanmaları ile birlikte değer kazandı. Asya hisse senetleri ve ABD endeks vadeli kontratları kayıp ve kazanç bölgeleri arasında dalgalandı.

ARM Holdings Plc, Apple Inc.'nin kişisel bilgisayarlarında Intel Corp.'un işlemcilerini kullanma yollarını değerlendirdiğinin söylenmesinin ardından yüzde 5.2 arttı. Dünyanın en büyük geçici işçi tedarikçisi Adecco SA, karının analistlerin tahminlerinin üzerinde çıkmasının ardından yüzde 2.9 değer kazandı. Volkswagen AG, 2.5 milyar euroya kadar çevrilebilir tahvil satışı yapacağını duyurmasının ardından yüzde 3.6 değer kaybetti.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.4 yükselerek, Londra saati ile 09:17'de 274.38 puana çıktı. Endekste, düşen bir hisse karşılığı üç hisse yükseldi. Avrupa hisselerinin gösterge endeksi, Avrupa Merkez Bankası ve Fed'in açıkladığı teşviklerin etkisi ile, 4 Haziran'da gördüğü bu yılın en düşük seviyesinden yüzde 17 yükseldi. Aralık vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.2 yükselirken, MSCI Asya Pasifik endeksi de aynı oranda çıkış gerçekleştirdi.

Frankfurt'ta Baader Bank AG sermaye piyasaları araştırma müdürü Robert Halver, "Avrupalılar Barack Obama'nın seçilmesini istiyor, zira onun neye dayandığını biliyorlar" dedi ve "Kim seçilirse seçilsin, mali uçurum durumu ile karşı karşıya kalacak. Bu nedenle, seçim sonucu konusunda biraz kafa karışıklığı ve tedirginlik var" şeklinde görüş bildirdi.

Mali uçurum olarak adlandırılan 607 milyar dolar tutarındaki otomatik federal harcama kısıntıları ve vergi artırımları, ABD Kongresi harekete geçmezse, Ocak ayında yürürlüğe girecek.