Advertisement

Avrupa hisse sentleri, ABD'deki Başkanlık seçimleri öncesi değer kazanırken, ABD endeks vadeli kontratları yükseldi ve emtia grubu yukarı yönde hareket etti. Avustralya doları, merkez bankasının politika faizini değiştirmeme kararının ardından son iki haftanın en hızlı yükselişini gerçekleştirdi.

Stoxx Europe 600 Endeksi New York saati ile 06:05'te yüzde 0.5 yukarıda seyrediyordu ve Aralık vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.3 yükseldi. Avustralya para birimi yüzde 0.7 değer kazanarak 1.0435 ABD doları seviyesine çıktı. ABD'nin 10 yıl vadeli Hazine tahvilleri iki günlük yükselişini tersine çevirdi. Bakır son iki ayın en düşük seviyesinden sıçrama yaptı ve yüzde 0.4 değer kazandı ve petrol yüzde 0.4 prim yaptı. Avrupa Birliği Emisyonu izinleri son iki ayın en yüksek seviyesine çıktı.

ABD seçmenleri bugün Başkan Barack Obama'ya dört yıl daha verme ya da Cumhuriyetçi aday Mitt Romney'i iktidar getirme arasında karar verecek. Seçilecek Başkan, Kongre bütçe konusunda uzlaşmaya varamazsa, Ocak ayından itibaren mali uçurum olarak adlandırılan, 600 milyar doların üzerinde vergi artırımı ve harcama kısıtıntısı ile karşı karşıya kalacak.

Londra'da Deutsche Bank AG stratejistlerinden Jim Reid, "En kötü piyasa senaryosu, Cumhuriyetçi Parti'nin yeterli iktidarı elde ettiği ve mali uçurum konusunda büyük çaplı bir tansiyona neden olacak gelişmelerden oluşan dar bir Obama zaferi olacak" dedi ve "Romney'in kazanması ilk başta piyasa için olumlu olacak, ancak burada risk, piyasanın dikkatinin bunun Fed'in genişlemeci para politikası için ne anlama geldiğine dönmesi  olacak" yorumunda bulundu.

Avustralya Merkez Bankası, istikrar kazanan dünya ekonomisini işaret ederek, politika faizi olan gecelik nakit faiz hedefinini değiştirmeyerek yüzde 3.25'te bıraktı. Avrupa Birliği'nin en üst düzey komiseri, Euro liderlerinin Yunanistan krizine çözüm konusunda gelecek hafta anlaşmaya varmasının gerektiğini söyledi. Almanya'da fabrika siparişleri, Eylül ayında, son bir yılın en hızlı düşüşünü gösterdi.