Advertisement

ABDli seçmenler başkanlarını seçmek için oy sandığına ilerlerken, analistler ve yatırımcılar da hiç istenmeyen bir "en kötü senaryo"yu da göz ardı edemiyor.

Moneynews.com'un haberine göre bir çok analist, piyasaların bugün yapılan seçimlerden bir beklentisi üzerinde aynı görüşte; bir kazananın çıkması. Fakat 2000 yılında Cumhuriyetçi aday George W. Bush ve Demokrat aday Al Gore'un yarıştığı seçimlerde olduğu gibi bir oy sayımı tekrarlanmasından korkuyorlar.

Lazard Capital Markets idari menajeri Art Hogan, "Eğer Çarşamba günü uyandığımızda bir sonuç göremezsek, bu mali uçurumla başa çıkmayı da erteleyecektir ki mali uçurum ajandamızda bir sonraki en önemli şeydir" dedi.  

ABD'den gün içerisinde gelen raporlar kim seçilirse seçilsin mali uçurumla başa çıkmaya çalışacağı yönünde iyimserlik olduğuna işaret ederken, bu belirsizliğin giderileceği umudu da ABD piyasalarında yükselişi hızlandırdı.

Öte yandan, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya sitelerinde ABDli vatandaşlar tarafından yayımlanan videoların bazıları, seçimlerin yapıldığı bilgisayar sisteminde problem olduğunu iddia ederken, 2000 yılında Bush ve Al Gore'un seçim sonuçlarının tekrar sayılmasına neden olan Florida'dan da benzer raporlar geldi.

New York ve New Jersey gibi bölgelerde yaşanan Sandy Kasırgası'ndan dolayı yüzlerce oy kullanma noktasının yeri değiştirilirken, New Jersey'de e-mail veya faxla da oyların kabul edileceği belirtildi.