Advertisement

Fransa'nın en büyük bankası BNP Paribas SA, yılın üçüncü üç aylık döneminde, yatırım bankacılığı biriminden gelen gelirin artmasının etkisi ile karını iki katın üzerinde artırdığını açıkladı.

Paris merkezli Banka'nın net karı üçüncü çeyrekte 1.32 milyar euroya (1.7 milyar dolar) çıktı. Banka geçen yılın aynı döneminde 541 milyon euro kar açıklamıştı. Bloomberg'in anketine katılan sekiz analistin tahminlerinin ortalamasına göre, Banka'nın 1.06 milyar euro kar etmesi bekleniyordu.

CEO Jean-Laurent Bonnafe tarafından yönetilen BNP Paribas, yeni Basel III kuralları dahilinde, Avrupalı bankaların varlıklarını azaltması ve özel bankacılık ve yatırım bankacılığı birimlerinde istihdamı düşürmeleri ile birlikte, aralarında Alman Deutsche Bank AG'nin de bulunduğu rakiplerinden daha yüksek sermaye seviyelerine ulaştı.

Bonnafe, "Dengeli ve çeşitlendirilmiş işletme modelinden dolayı, BNP Paribas bu çeyrekte, zorlu ekonomik koşullara karşın, gücünü kanıtladı" dedi.

BNP Paribas'nın özel ve yatırım bankacılığı biriminin vergi öncesi karı yüzde 7.3 yükselerek, 686 milyon euro olan analistlerin tahminini aştı ve 732 milyon euroya çıktı. Hisse senedi ve danışmanlık faaliyetlerinden gelen gelirler yüzde 51 artışla 444 milyon euroya çıkarken, sabit getirili menkul kıymet satışları iki katın üzerinde artarak 1.13 milyar euroya ulaştı.