Advertisement

ABD Başkanı Barack Obama'nın yeniden başkan seçilmesinin, Fed'in parasal genişleme hamlelerini azaltacağı endişelerini gidermesi üzerine Asya paraları, Güney Kore wonu ve Malezya ringgiti öncülüğünde bir haftanın en hızlı yükselişine işaret etti.

Won 13 ayın zirvesine tırmanırken, yuan da dolar karşısındaki işlem bandının üst sınırına ulaştı. Obama, Çin'i Döviz manipülatörü olarak adalandıracağını ve Fed Başkanı Ben Bernanke'yi 3. kez atamayacağını vaad eden Cumhuriyetçi rakibi Mitt Romney'yi yenerek. ABD Merkez Bankası Eylül'de finansal sisteme her ay 40 milyar dolar enjekte edilmesini öngören üçüncü tur varlık alım programını açıklamıştı.

Bu durumun açık bir şekilde dolar için olumsuz olduğunu belirten Macquarie Bank Ltd.'ın Asya'dan sorumlu sabit getirili varlık ve döviz stratejisi müdürü Nizam Idris, "Romney'ye kıyasla Obama, Ben Bernanke'nin genişleme politikalarını desteklemeye istekli. Asya paraları şimdi ABD doları karşısında değerleniyor" dedi.

Yen hariç Asya'da en çok işlem gören 10 para biriminin göstergesi Bloomberg-JP Morgan Asya Dolar Endeksi yüzde 0.13 kazançla 117.84 puana yükseldi. Won, dolar karşısında yüzde 0.4 değerlenerek 1,085.95 seviyesine çıktı. Won, daha erken saatlerde 1,0855.55 düzeyinden Eylül 2011'den bu yana en yükseğini test etmişti. Malezya ringgiti yüzde 0.3 güçlenerek 3.0523'e ve yuan yüzde 0.03 artışla 6.2436'ya çıktı. Yuan, merkez bankasının referans oranı olan yüzde 1'lik limiti aştı.

Tayland bahtı yüzde 0.2 değerlenerek 30.69'a, Filipin pezosu yüzde 0.1 kazançla 41.167'ye, Tayvan doları yüzde 0.3 primle 29.189'a ve Hint rupisi de yüzde 0.4 güçlenerek 54.20'ye çıktı.

Obama'nın yeniden başkan olacağı düşüncesinin Fed'in de parasal genişleme yanlısı olacağı anlamına geldiğine, bunun da doları zayıflattığına dikkat çeken Westpac banking Corp.'un döviz stratejistlerinden Westpac Banking Corp.'un döviz stratejistlerinden Jonathan Cavenagh, Asya paralarında da yatırımcıların, güçlü dış dengeleri olan ülkelerin paralarını tercih edeceğini söyledi ve Kore wonunu örnek gösterdi.