Advertisement

ABD, Obama’ya 2. bir şans verdi. Obama’nın seçim yarışını önde bitirmesiyle, gerek FED politikaları gerekse ABD ekonomisine yönelik politikalarda istikrara işaret etmesiyle birlikte bu sabah ABD vadeli endekslerin rengi yeşil olurken, Asya Borsaları da yükseliş trendinde. Moody’s in Japonya bankacılık sektörü görünümünü negatiften durağa yükseltmesi Asya’daki pozitif havaya destek oldu. Avrupa cephesinde ise dikkatler AMB Başkanı Draghi’nin konuşmasıyla birlikte Yunanistan’da mecliste kemer sıkma kararlarına ilişkin oylamaya çevrildi.

Yurt içi gündeminde Merkez Bankasının ekonomistlerle yapacağı akşam saatlerindeki toplantı var. Ekonomistler arasındaki genel kanı, Merkez Bankası'nın Fitch’in not artırımı sonrası gelebilecek bir sermaye akımı karşısında TL’nin aşırı değerlenmesine izin vermeyeceği yönünde. Bu açıdan MB Ekonomistler toplantısında MB’nin bu konudaki duruşu takip edilecek.

Merkez Bankası ekonomistler toplantısından çıkabilecek noktalara değinen, İş Yatırım Sabit getirili Menkul kıymetler stratejisti Uğur Küçük, "Fitch’in Türkiye’nin kredi notunun yükseltmesi, risk primlerini düşürmesi ve para politikası görünümünü iyileştirmesi açısından faizler için olumlu oldu. Türk lirasında yönün yukarı dönmesiyle, Merkez Bankası’nın faizleri istenilen seviyelere daha rahat indirebilmesi için bir engel kalkmış oldu. Kısa ve orta vadeli faizler aşağı yönlü. MB’nin uzun süre bol likidite ve düşük faiz politikasına devam edebileceğini fiyatlıyor. Daralan risk primleri ise uzun vadeli faizlerin gerilemesinde temel bir rol oynuyor. MB’nin yarınki toplantıda yeni bir şey söyleyeceğini düşünmüyorum ancak dediğim gibi parasal gevşemeyi daha rahat yapabilmesi için eli güçlendi, bunu rahatça söyleyebiliriz" yorumunda bulundu.

Başkanlık seçiminde Obama’nın ipi göğüslemesiyle FED politikalarının yürürlükte kalacağına işaret etmesi dolara değer kaybettirdi. Euro/Dolar bu sabah 1,2860 seviyesinde.  Dolar/TL cephesinde ise TL’nin değer kazancı devam ediyor. Parite bu sabah 1.7713 seviyesinde.

Güne yatay olarak % 6.89 billeşik seviyesinden başlayan gösterge tahvil faizinde piyasa oyuncuları aşağı yönlü hareketin bir miktar daha olduğunu vurguladı. Dün başarılı geçen Hazine ihalelerinin ardından, yeni günde Hazine’nin toplam 18.3 milyar TL itfası bulunuyor.

İMKB ise güne 382 puan yükselişle 72,422 puan seviyesinden başladı. Dün Bankacılık hisselerindeki % 1’leri aşan kayıplar, bugün ortalama % 0.68 yükseliş olarak geri döndü. Gün içinde, ABD’de Obama zaferiyle oluşan pozitif havanın İMKB’de görülen kar satışlarını ne kadar sınırlayabileceği takip edilecek.

BloombergHT Araştırma Bölümü

Ayşe İyigündoğdu

aiyigundogdu@bloomberght.com