Advertisement

Avrupa hisse sentleri, ABD Başkanı Barack Obama'nın Cumhuriyetçi rakbi Mitt Romney'i yenerek ikinci kez seçilmesinin ardından, son beş günde dördüncü kez yükseldi. ABD endeks vadeli kontratları fazla değişmezken, Asya hisse senetleri yükseldi.

Dünyanın en büyük üçüncü elektrik ekipmanları üreticisi Alstom SA, ilk yarı karının analistletin tahminlerini aşmasının ardından yüzde 3.5 değer kazandı. Fransa'nın en büyük bankası BNP Paribas SA, üçüncü çeyrek karının iki katı aşkın artmasının desteği ile yüzde 3.8 prim yaptı. ING Groep NV, işten çıkarma açıklamasının ardından yüzde 0.9 değer kazandı.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.3 yükselerek, Londra saati ile 08:40'ta 275.46 puana çıktı. Avrupa hisse senetlerinin gösterge endeksi, merkez bankalarının borçlanma maliyetlerini düşürmesi ve parasal genişlemeye gitmelerinin etkisi ile, 4 Haziran'da gördüğü bu yılın en düşük seviyesinden yüzde 18 yükseldi. Aralık vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı yaklaşık yüzde 0.1 yükselirken, MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.7'lik bir çıkış gerçekleştirdi.

Londra'da Capital Spreads traderı Zahid Mahmood, "İşlemler, bütün olarak, son birkaç günde, belirsizliğin artmasına bağlı olarak, durgun seyretti" dedi ve "Ancak, ABD seçimlerinin bitmesi ve İngiltere ve Avrupa merkez bankalarından belirginlik konusunda gelebilecek ilave işaretler ile birlikte, işlem hacmi önümüzdeki günlerde artabilir" şeklinde değerlendirmede bulundu.

Avrupa Merkez Bankası ve İngiltere Merkez Bankası faiz kararlarını yarın açıklayacak ve basın açıklaması yapacaklar.