Advertisement

Türkiye’nin ilk varant ihraççısı Deutsche Bank db-X markets, iskontolu sertifika ihracıyla orta ve uzun vadeli yatırım piyasasına giriyor. Türkiye’de ilk kez Deutsche Bank db-X markets tarafından ihraç edilecek iskontolu sertifikalar, yatay veya düşük trendli piyasalarda dayanak varlığa yatırımla karşılaştırıldığında, daha iyi getiri potansiyeli taşıyor. Dayanak varlığı Garanti Bankası ve İMKB30 endeksi olan iskontolu sertifikalar 9 Kasım’da İMKB’de işlem görmeye başlayacak.

Deutsche Securities Menkul Değerler Genel Müdürü Albert Krespin, db-X markets’ın Türkiye’nin yapılandırılmış araçlar piyasasının oluşumunda ve gelişiminde önemli sorumluluklar üstlendiğini vurgulayarak şunları ifade etti:

“Türkiye son 10 yılda önemli bir dönüşüm yaşadı. Enflasyonist baskının hüküm sürdüğü bir ekonomiden istikrarlı bir ekonomiye kavuştuk. Uzun vadede reel faiz oranlarının daha da düşmesiyle, yatırımcı talebi doğrultusunda menkul kıymetler pazarının daha da büyüyeceğine inanıyoruz. db-X markets, bu perspektif doğrultusunda yapılandırılmış araçlar piyasasındaki ürün gamını farklı özelliklere sahip yeni ürünlerle genişletmeye devam ediyor. İskontolu sertifikaların çıkış zamanlaması, ekonominin mevcut gidişatı ve piyasanın şartları göz önünde bulundurularak planlandı. Gelişmekte olan ekonomiler arasında ön sıralarda yer alan ve küresel kriz döneminde sergilediği performansla dikkatleri üzerine çeken Türkiye, mevcut yatırım ürünlerinin sayısının ve çeşitliliğinin artırılması anlamında önemli bir potansiyele sahiptir.”

Toplantıya katılan db-X markets Orta Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölge Direktörü Roger Koep ise uzun vadeli yatırım aracı olan iskontolu sertifikaların Türkiye’de yatırım alışkanlıklarının yeniden şekillenmesine ve yatırım yapan kitlenin artmasına da katkı sağlayacağını belirtti. Koep; “Türkiye’nin dünyanın sayılı ekonomileri arasında yer alması ve son yıllarda göstermiş olduğu büyüme performansı sebebiyle önemli bir pazar büyüklüğüne kavuşacağına inancımız tam. Bu nedenle yapılandırılmış yatırım ürünlerimizi Türkiye’deki yatırımcıların hizmetine sunmaya devam edeceğiz.” dedi.