Advertisement

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi in'in istatistik kurumu başkanı 18. Komünist Parti Kongresi'nin başlangıcında muhabirlere Ekim ayı verilerinin yarın açıklanmasıyla dördüncü çeyrek büyümesinden daha emin olacaklarını belirtti. Çin Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Yi Gang ise dördüncü çeyrek ekonomik performansının "nispeten iyi" olacağını öngördü.

Yedi çeyrek üst üste yavaşlayan Çin ekonomisindeki geri sıçrama sinyallerinin görülmeye başladığı dönemde Çin iktidarı, bugün 1 hafta sürecek olacak 5. nesil liderlerini seçecek. Ülkede 3 Kasım'da açıklanan resmi hizmet PMI endeksi 19 ayın en düşüğünden sıçradı; diğer 2 rapor da imalatta toparlanmaya işaret etti.

Yeni liderlerin daha kötüye gitmeyen bir ekonomi bulacağını söyleyen Mizuho Securities Asia Ltd.'ın baş Asya ekonomisti Shen Jianguang, altyapı harcamalarının mali desteklerle artması,tüketim sektörünün daha dirençli hâle gelmesiyle birlikte daha iyi büyüme rakamları beklediklerini, ancak toparlanmanın ılımlı seyrini süreceğini belirtti.

Küresel ekonomik krizin ihracatı zayıflatması ve hükümetin enflasyon ve emlak fiyatlarının yükselişiyle mücadele politikalarına ilişkin spekülasyonların iç talebi zayıflatmasının ardından Çin ekonomisi bu yıl 1999'dan bu yana en düşük büyümesini kaydedebilir.

Bloomberg anketine katılan 45 analistin medyan tahminine göre dünyanın en büyük ekonomisi bu yıl 2011'deki yüzde 9.3 oranındaki büyümesinden yüzde 7.7'ye gerileyebilir.