Advertisement

Çin Komünist Partisi'nin yeni nesil liderlerini seçmek üzere 1 hafta sürecek olan toplantılara başlaması ve ABD bütçesine ilişkin endişelerin artmasıyla Çin Borsası son 2 haftanın en büyük düşüşüne işaret etti.

Jiangxi Copper Co. ve China Shenhua Energy Co., ABD'deki mali uçurumun talebi azaltacağı spekülasyonu üzerine emtia fiyatlarının düşmesinin ardından metal ve enerji üreticilerindeki düşüşe öncülük etti.

Şanghay Bileşik Endeksi, Cuma günü açıklanacak olan tüketici fiyatları ve sanayi üretimi verilerinin öncesinde 4. gününde de düşüş kaydetti. Endeks yüzde 1.1 kayıpla 2,083.53 puana gerileyerek 26 Ekim'den bu yana en sert satışını gördü. CSI 300 Endeksi de yüzde 1.1 düşüşke 2,262.78 puan oldu.

Çin Komünist Partisi bugün Pekin'de 18. Kongresi'ne başladı. Komünist Parti lideri Hu Jintao'nun yerine Xi Jinping'in geçeceği tahmin ediliyor. Hu'nun "dengesiz, koordinasyonsuz ve sürdürülemez" olarak tanımladığı Çin ekonomisi, liderlik değişimi konuşmalarında öne çıkıyor.

Mali uçurum konusunu da kapsayan deniz aşırı belirsizlikerin, ABD'nin ekonomik toparlanmasının beklenildiği kadar pürüzsüz olmayacağına işaret ederek, bugün kısa vadeli panik satışlarına neden olduğunu belirten Central hina Securities Co.'nun stratejistlerinden Li Jun, gözlerin aynı zamanda ekonomiye ilişkin sinyaller vermesi beklenen Politbüro Kongresi'nde olduğunu söyledi.

Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 1.6 düştü. ABD'de en çok işlem gören Bloomberg China-US 55 Endeksi dün Barack Obama'nın 2. kez başkanlık seçilmesinin ardından yüzde 1.9 aşağıda kapandı.