Advertisement

Barack Obama'nın 2. kez ABD Başkanı seçilmesinin, KOngre'deki mali uçurum tartışmalarını devam ettireceği endişelerinin yatırımcıları güvenli varlık arayışına itmesi üzerşbe dolar ve yen değerlendi.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi'nin Avrupa'daki borç krizinin Almanya'yı da etkilediğini söylemesinin ardından AMB'nin bugünkü politika toplantısının öncesinden euro 2 ayın en düşüğüne yakın seyretti. Almanya'da bugün açıklanacak olan ihracat verisinin de Eylül'de düşüşe işaret edeceği tahmin ediliyor. Obama'nun Cumhuriyetçi rakibi Mitt Romney karşısındaki zaferinin, Fed'in parasal teşvikleri sürdüreceği beklentilerini artırmasından ötürü dolar, yen karşısındaki düşük seyrini sürdürdü.

Piyasaların yıl sonundaki mali uçuruma odaklandığını belirten Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ Ltd.'un yatırım yöneticisi Noriaki Murao, yatırımcıların dolar ve yen gibi güvenli paraları satın aldığını söyledi.

Dolar, euro karşısında yüzde 0.2 güçlenerek 1.2750 seviyesine çıktı. ABD doları dün euro karşısında 1.2737 seviyesinden 7 Eylül'den bu yana en yükseğini kaydetmişti. Yen karşısında dün yüzde 0.4 düşüşle 80'e gerilemesinin ardından dolar bugün de yüzde 0.2 değer kaybederek 79.88 yene indi. Euro/Yen paritesi 101.75 yenden 15 Ekim'den bu yana en düşük düzeyini tes etti.