Advertisement

Bankalardaki "batmak için çok büyük" sorununun hâlen çözülmesinin gerektiğini belirten New York Fed Başkanı William Dudley, ancak büyük finansal kuruluşların bölünmesinin de bir çözüm olmadığını savundu.

Dudley, ABD'deki bankaların iflas ederek, maliyetinin vergi mükelleflerinin sırtına yüklenmesi ihtimalini azaltmayı hedefleyen Dodd-Frank finansal reform yasasından vazgeçilerek, bankaların bölünmesini savunanlara karşı çıktı.

Geniş kapsamlı Dodd-Frank yasası, Fed ve diğer regülatörlerin finansal ağda birbirine bağlanmış olan ve küresel sistemi tehdit eden büyük şirketleri kurtarmak üzere harekete geçtiği 2007-2009 finansal krize karşı mücadele kapsamında çıkarılmıştı.

"Batmak için çok büyük" rejiminin kabul edilemez olduğunu belirten Dudley, "İyi haber, bu sorunun çözülmesine yönelik birçok çaba var. Kötü haber ise bu hamlelerin çoğu henüz başlangıç safhasında" dedi.

Aralarında dallas Fed Başkanı Richard Fisher'ın da bulunduğu bir grup ise büyük bankaların bölünmesini savunuyor. Fisher birçok kez, başka bir krizin daha önlenmesi için ABD'deki en büyük 5 bankanın bölünmesi gerektiğini söyledi.

Bu planın destekçilerinin ismini vermeden bu tür hamlelerin "karmaşık" olacağını söyleyen Dudley, bankaların büyüklüğünün sınırlanmasının, küresel çapta operasyonları olan kuruluşların yararlarını da riske edeceği konusunda uyardı.