Advertisement

Pioneer Investments ve BlueBay Asset Management Ltd.'ın yatırımcıları, İspanya'nın önümüzdeki yıl ihraç edeceği 207 milyar euroluk borcunun (264 milyar dolar) ülkeyi kurtarma yardımı istemek zorunda bırakacağını düşünüyor.

İspanya'nın Ocak'ta yardım isteyeceğini öne süren Dublin'deki Pioneer Investments'ın sabit getirili Avrupa yatırımları başkanı Tanguy Le Saout, ülke ne kadar erken kurtarmaya başvurursa, borçlarının maliyetinin o kadar erken azalmaya başlayacağını söyledi.

İspanya'nın 10 yıllık borçlanma maliyeti yüzde 5.88 ile son 5 yılın ortalaması olan yüzde 4.77'nin üzerinde, Temmuz'da kaydedilmiş olan euro rekoru olan yüzde 7.75 seviyesinin ise altında seyrediyor. Bu yılın borçlanma programını yerine getirmiş olan İspanya'nın yardım alması için hâlen Avrupa Merkez Bankası'nın Eylül'de açıkladığı tahvil alım programının şartı olarak kurtarma başvurusu yapması gerekiyor.

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, bir yıldan kısa sürede 5 kez kemer sıkma programı açıklamasının ardından, göreve geldiğinden bu yana 2. kez genel grevle karşı karşıya kaldı. Euro Bölgesi'nin en büyük 2. bütçe açığına sahip olan ülkenin önümüzdeki yıl yüzde 1.3 daralacağını öngören Uluslararası Para Fonu (IMF), İspanya'nın 2. kez kurtarma yardımına başvurması yönündeki baskılarını artırırken, Rajoy, dış yardımın şartlarının net olmadığını iddia ediyor.

AMB 6 Eylül'de tahvil piyasalarındaki güveni geri kazanmak için sınırsız tahvil alımı yapacağını söyleyerek, Doğrudan Parasal İşlemler (OMT) programını açıkladı. OMT, Avrupa'nın kurtarma fonundan yardım almaları karşılığında ekonomik reformları kabul etme şartı getirerek, borç krizindeki ülkelere destek sağlanmasını öngörüyor.