Advertisement

Hisse senetleri, ABD'de mali uçurum olarak adlandırılan otomatik harcama kısıntıları ve vergi artırımları konusunda bir anlaşmaya varılacağı iyimserliği ile, küresel anlamda yükselerek son bir yılın en uzun süreli düşüş dönemini tersine çevirdi.Petrol emtia grubunda yükselişe öncülük etti. Dolar ve ABD Hazine tahvilleri ise değer kaybetti.

MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi Londra saati ile 09:55'te yüzde 0.6 yukarıda seyrediyordu ve bu hareketi ile sekiz günlük düşşünü tersine çevirdi. Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.9 ve Aralık vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.4'lük bir çıkış gerçekleştirdi. Petrol New York'ta yüzde 1 ve bakır Londra'da yüzde 1.2 yükseldi. ABD'nin 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi üç baz puan ya da 0.03 yüzde puanı yükselerek yüzde 1.61'e çıktı. Dolar 16 önemli para biriminin 152i karşısında değer yitirdi.

ABD'de temsilciler Meclisi Sözcüsü John Boehner ve Beyaz Saray Basın Sekreteri Jay Carney, 16 Kasım'daki "mali uçurum" konulu toplantının "yapıcı"geçtiğini kaydettiler. Avrupa maliye bakanları, Yunanistan'a verilecek yardım dilimini görüşmek üzere yarın Büksel'de biraraya geliyor. Bugün ABD'de açıklanacak olan ikinci el konut satışları verisinin, geçen ay, son iki yılın en yüksek seviyesi yakınlarında kalması bekleniyor.

Paris'te CamGestion'dan Bruno Ducros, "Bu iyi bir haber ve piyasaya rahatlama getirdi" dedi ve "Eğer otomatik vergi artırımları ve harcama kısıntıları devreye girerse, ABD'de çok güçlü bir yavaşlama riski ortaya çıkar. Piyasayı korkutan bu. Kimse ABD'de büyük bir krizin sorumluluğunu almak istemez" şeklinde görüş bildirdi.