Advertisement

ABD Hazine tahvilleri, Başkan Barack Obama'nın ABD'nin yılsonunda başlayacak ve mali uçurum adı verilen otomatik vergi artırımları ve harcama kısıntıları konusunun çözüme kavuşturulacağına güvendiğini açıklamasının ardından, dört hafta süren yükselişi sonrası değer kaybetti.

10 yıl vadeli tahvillerin faizi, bugün açıklanacak olan ve son iki yılın en yüksek seviyesi yakınlarında gerçekleşmesi beklenen ABD ikinci el konut satışları verisi öncesi, son iki ayın en düşük sevieysi yakınlarından yükseldi. ABD Hazine tahvilleri ayrıca, Avrupa ve Asya'da hisse senedi piyasalarında görülen yükselişin güvenli liman niteliğindeki varlıklara talebi azaltmasından da olumsuz etkilendi. ABD tahvillerinin aracılık yükselimi hakkına sahip 21 kuruluştan biri olan Nomura Holdings Inc., yetkililerin mali uçurum konusunda ilerleme sağlamasından dolayı, ABD tahvil pozisyonunu azaltmakta olduğunu açıkladı.

Zürih'te Credit Suisse Group AG sabit getirili menkul kıymetler stratejisti Karsten Linowsky, "Şu anda, insanların büyük bölümü, mali uçurum konsuunda bir şekilde uzlaşmaya varılabileceğini düşünüyor" dedi ve "Veriler güçlü geliyor, bu nedenle genel görünüm kötü değil. Son birkaç haftadır tahvil faizlerinin düşmesinin ardından, bir miktar sıçrama görkemk doğal" şeklinde yorumda bulundu.

ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi üç baz puan ya da 0.03 yüzde puanı yükselerek, New York saati ile 07:18'de yüzde 1.61'e çıktı. Kasım 2022'de vadesi dolacak yüzde 1.625 faizli tahvillerin fiyatı, 1/4 ya da 1,000 dolar nominal değerli beher kağıt için 2.50 dolar düşerek 100 5/32'ye indi. 10 yıllıkların faizi 16 Kasım'da yüzde 1.55'e inerek, 5 Eylül'den bu yana en düşük seviyesini gördü.

Linowsky, 10 yıllıkların faizinin Aralık sonuna kadar yüzde 1.70 ile yüzde 1.80 aralığına yükselebileceğini kaydetti. Bloomberg'in banka ve aracı kurumların son projeksiyonlarına dayandırdığı anketine göre ise, bu kağıdın faizi Aralık sonunda yüzde 1.72 olacak.