Advertisement

Petrol fiyatları, Ortadoğu'da yaşanan gerilimin stoklarda sıkıntıya yol açacağı endişesi ve ABD'nin ekonomiyi resesyona sürükleyebilecek mali uçurumu göz ardı edebileceği söylentileriyle son bir haftadan daha fazla bir sürenin zirvesine çıktı.

West Texas Intermediate vadelileri varil başına 88 doların üstüne çıkarak son iki haftanın kazançlarını daha da genişletti. İsrail savunma bakanı Ehud Barak, Gazze'ye yönelik saldırıların daha da yoğunlaşarak devam edebileceğini söyledi. ABD Başkanı Barack Obama ise 16 Kasım'da Kongre liderleriyle gerçekleştirdiği görüşmelerin ardından mali uçurumun göz ardı edilebileceği yönünde güveninin tam olduğunu dile getirdi.

International Energy Agency şef ekonomisti Fatih Birol, "Ortadoğu'daki jeopolitik tansiyon enerji piyasaları için iyi bir haber değil. Herhangi jeopolitik bir olay fiyatlardaki yukarı yönlü baskıyı artırabilir" ifadelerini kullandı.

Ocak vadeli ham petrolün varili gün içerisinde yüzde 1.4'e varan çıkışlarla 88.13 doları görerek 7 Kasım'dan beri en yüksek seviyeye ilerlerken, fiyatlar Londra saatiyle 13:14'te 87.99 dolar oldu.

Ocak ayı Brent petrolün varil fiyatı 1.35 dolar, yüzde 1.2, artarak ICE Futures Europe'da 110.30 dolardan işlem gördü. Avrupa gösterge kontratı ile West Texas Intermediate arasındaki fark 22.28 dolar oldu.