Advertisement

Dolar, ABD yasa yapıcılarının mali uçurum konusunda bir anlaşmaya vararak mali uçurumu göz ardı edebileceği söylentileri üzerine güvenliğe olan talebin düşmesiyle diğer 16 büyük para birimi karşısında değer kaybetti.

Dolar Endeksi, Başkan Obama'nın ekonomiyi tekrar bir resesyona sürükleyecek mali uçurum konusunda bir anlaşmaya varılacağı konusunda güveninin tam olduğunu belirtmesi üzerine neredeyse 10 haftanın en yüksek seviyesinden gerilemeye başladı. Yen, ABD para birimi karşısında neredeyse 7 ayın en düşük seviyesinden tekrar çıkışa geçerken, Avustralya ve Yeni Zellanda dolarları, Asya ve Avrupa hisselerinde yaşanan yükselişin getirisi fazla olan varlıklara talebi arttırmasıyla tırmanış gerçekleştirdi.

Credit Agricole SA Döviz stratejisti Sireen Harajli, "Olay büyük çapta yalnızca piyasaların mali uçurum konusundaki iyimserliklerinden kaynaklanıyor. Öyle görünüyor ki her iki parti de beklenenden daha fazla görüşme ve ortak nokta bulma azmi gösteriyorlar. Risk iştahında bir iyileşme oldu ve bu da doların canını yakıyor" dedi.

Dolar, geçtiğimiz hafta yaşadığı yüzde 0.2'lik düşüşün ardından euro karşısında New York saatiyle 08:59'da yüzde 0.2 geriledi ve 1.2771 dolar oldu. Yen, gün içerisinde yüzde 0.3'e varan kayıplarını toparlayarak yüzde 0.2 değer kazandı ve dolar başına 81.18 yen oldu. Japon para birimi euro karşısında ise yüzde 0.1 düştü ve 103.72 yen oldu.