Advertisement

Commerzbank AG'nin teknik analizine göre, altın yılsonuna kadar, ons başına 1,400 eurodaki (1,786 dolar) "psikolojik" fiyatı aşarak rekor seviyeye çıkmaya hazırlanıyor.

Euro bazında altın, 2 Kasım'da gördüğü son 11 haftanın en düşük seviyesinden, bir hafta da yüzde 4.9 yükseldi ve bu yükselişin ardından yaklaşık yüzde 1.3 geriledi. Kasım ayının en düşük seviyesinden sıçrama, Commerzbank'ın analizine göre, fiyatların, point-and-figure hedefi olarak anılan 1,395 euro hedefine çıkmadan önce, halen geçen ay görülen tüm zamanların en yüksek seviyesine yükselebileceği anlamına geliyor. Commerzbank'ın 13 Kasım tarihli raporunda yazdığına göre, euro abzında fiyatlar daha sonra, Mayıs-Ekim arasındaki rallinin yüzde 61.8 Fibonacci düzeltme seviyesi olan 1,421 euroya erişebilir.

Commerzbank'ın Londra ofisinden, teknik analist Axel Rudolph, 16 Kasım'da e-posta yoluyla yaptığı değerlendirmede, 9 Kasım'dan bu yana görülen düşüşü işaret ederek, "Görmekte olduğumuz aşağı yönlü bir düzeltme, başka birşey değil" dedi ve fiyatların 1,303 euro civarındaki Kasım ayı en düşük seviyesinin üzerinde kaldığı sürece beklentisinin yukarı yönlü kalmaya devam edeceğini belirtti.

Bloomberg'in derlediği verilere göre, euro bazında spor altın bugün Avrupa piyasalarında ons başına 1,349.62 euro civarında kaldı ve 1 Ekim'de 1,386.51 euro ile rekor sevyeye ulaştı. Dolar bazında altın, dünyanın önemli merkez bankalarının teşvik programlarının desteği ile 12'nci yılını da yükselişle geçirmeye hazırlanıyor. İsviçre frankı, rupi ve rand cinsinden altın, dolar bazında altından yaklaışık bir yıl sonra, Eylül ayından bu yana reviryelere ulaştı.