Advertisement

Gelişen piyasa hisseleri, ABD Başkanı Obama'nın mali uçuruma çözüm bulunacağı konusunda "güveninin tam" olduğunu belirtmesinin ardından ihracatçıların önderliğinde son 8 günün ilk yükselişini yaşadı.

Türk Hava Yolları, kazançlarının beklentileri aşması ve Lufthansa ile olan görüşmelerin ilerlemesiyle son 3 yılın en büyük çıkışını gerçekleştirerek MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi'ndeki kazançlara öncülük etti. Rusya'nın en büyük ikinci gaz şirketi OAO Novatek 7 haftanın en büyük çıkışını gerçekleştirdi. Macaristan'ın en büyük bankası OTP Bank Nyrt., hükümetin uyguladığı özel verginin sürekli olacağını açıklamasıyla düşüşünü 3. güne taşıdı.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi New York saatiyle 08:00'da yüzde 0.6 yükselerek yedi gün süren ve yüzde 3.7 gerilemeye neden olan kayıp periyodunu atlattı ve 975.38 puan oldu. Dünya Ticaret Merkezi verilerine göre MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi firmaları, ihracatının toplamda yaklaşık yüzde 17'sini ABD'ye gönderiyor.

Kuala Lumpur'da bulunan Hong Leong Asset Management şef yatırım görevlisi Geoffrey Ng, "Mali uçurum konusunda ilerleme kaydedildiği haberlerinin gelmesinin ardından hisse piyasalarında teknik rahatlama rallisi görüyoruz" diyerek, yatırımcıların hala bir bakıma kendilerini korumaya çalıştığını da sözlerine ekledi.