Advertisement

Avrupa hisseleri, ABD Başkanı Barack Obama'nın mali uçurum konusunda Kongre'nin bir anlaşmaya varacağı konusunda güven belirtmesinin ardından gerçekleştirdiği sıçramayla son 2 ayın en büyük rallisini gerçekleştirdi.

HSBC Holdings Plc, Ping An Insurance'daki 9 milyar dolarlık hissesini satmak için görüşmeler gerçekleştirdiğini açıklamasının ardından yüzde 3.7 değer kazandı. BP Plc 3.7 milyar paundluk geri alım planladığını açıklaması üzerine yüzde 3.5 yükseldi. ING Groep NV ise Avrupa Komisyonu'ndan bölgedeki sigorta operasyonlarını satması için ilave süre elde etmesinin ardından yüzde 3.7 ilerledi.

Stoxx Europe 600 Endeksi Londra saatiyle 16:31'de yüzde 2.2'lik bir tırmanış gerçekleştirerek 268.56 puandan kapandı. Bu artış, endeksin 3 Ağustos'ta yakaladığı en düşük seviyeden tekrar sıçrayışa geçmesini sağladı.

CamGestion portfolyo yöneticisi Bruno Ducros, "Bu hem iyi bir haber hem de rahatlatıcı bir şey. ABD'de çok güçlü bir yavaşlama yaşanacağı endişesi piyasalarda paniğe neden olmuştu. Seçimden önce her şey bir görüşme oyunuydu, fakat şimdi herkes bir anlaşmaya varmak için hazır" dedi.