Advertisement

ABD firmalarının yaptığı yatırımlarda son zamanlarda resesyondan bu yana en büyük yavaşlama görülürken, bunun gelecek için ekonomide daha fazla sıkıntı yaşanacağına dair bir sinyal olduğu yorumları yapılıyor.

Wall Street Journal'da yer alan bir makaleye göre, ülkenin kamuya açılmış en büyük 40 şirketin neredeyse yarısı bu yıl veya önümüzdeki yıl sermaye harcamalarında kesintiye gideceklerini açıkladı.

Ülke genelinde 2009'un başlarından bu yana ilk kez 3. çeyrekte firma yatırımları ekipman ve yazılım bakımından düşüşe uğrarken, yeni binalara yapılan şirket yatırımları da geriledi.

Bunların yanında Çin ve Euro Bölgesi gibi hayati önem taşıyan ihracat pazarlarına gerçekleşen dış ticaretin de düşüş yaşıyor olması, şirketleri gelecek planlarında biraz karamsar olmak zorunda bırakıyor.

Başkan Barack Obama, belirsizlikten çekinen şirket CEO'larını geçtiğimiz haftasonu Beyaz Saray'daki ofisine çağırarak bütçe sıkıntısını nasıl aşmayı planladığına dair değerlendirmelerde bulundu. CEO'lar arasında Warren Buffet, Apple CEO'su Tim Cook, ve JPMorgan Chase CEO'su James Dimon gibi isimler bulunuyordu.