Advertisement

-Ortadoğu gerginliği altını yükseltti

Altın, Ortadoğu'da yükselen gerilimin sarı metale olan güvenli liman talebini artırmasıyla beraber son bir haftanın en sert çıkışını gerçekleştirdi. 24 emtianın yer aldığı Standard & Poor's GSCI Spot Endeksi 4 haftanın zirvesine yükselirken, MSCI Tüm Dünya Ülkeleri Endeksi'nde bulunan hisseler son iki haftada ilk kez yükseldi. Ralliler aynı zamanda ABD'nin mali uçurumu göz ardı edebileceği ihtimaliyle de destek buldu.
Aralık vadeli altının onsu New York saatiyle 10:10'da yüzde 0.8 yükselerek 1,728.20 dolara çıkarak, 6 Kasım'dan bu yana kontrattaki en büyük kazanca da yaklaştı. Bu yıl genelinde 16 Kasım'a kadar fiyatlarda yüzde 9.4'lük artış gerçekleşti.

-Avrupa hisseleri 2 ayın en büyük rallisini yaptı

Avrupa hisseleri, ABD Başkanı Barack Obama'nın mali uçurum konusunda Kongre'nin bir anlaşmaya varacağı konusunda güven belirtmesinin ardından gerçekleştirdiği sıçramayla son 2 ayın en büyük rallisini gerçekleştirdi.
Stoxx Europe 600 Endeksi Londra saatiyle 16:31'de yüzde 2.2'lik bir tırmanış gerçekleştirerek 268.56 puandan kapandı. Bu artış, endeksin 3 Ağustos'ta yakaladığı en düşük seviyeden tekrar sıçrayışa geçmesini sağladı.

-Gelişen piyasalar 8 günün ilk yükselişinde

Gelişen piyasa hisseleri, ABD Başkanı Obama'nın mali uçuruma çözüm bulunacağı konusunda "güveninin tam" olduğunu belirtmesinin ardından ihracatçıların önderliğinde son 8 günün ilk yükselişini yaşadı.
MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi New York saatiyle 08:00'da yüzde 0.6 yükselerek yedi gün süren ve yüzde 3.7 gerilemeye neden olan kayıp periyodunu atlattı ve 975.38 puan oldu. Dünya Ticaret Merkezi verilerine göre MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi firmaları, ihracatının toplamda yaklaşık yüzde 17'sini ABD'ye gönderiyor.

-ABD 2. el konut satışları beklenmedik şekilde arttı

ABD'de ikinci el konut satışları Ekim ayında artarak, emlak piyasasında yaşanan kazançların ucuz bırçlanma maliyetleriyle istikrar yakaladığı sinyalini verdi.

National Association of Realtors tarafından açıklanan rakamlara göre 2. el konut satışları, Bloomberg tarafından yapılan ankete katılan ekonomistlerin beklentilerini de aşarak yüzde 2.1 arttı ve yıllık 4.79 milyonluk orana ulaştı.

-ABD doları değer kaybetti

Dolar, ABD yasa yapıcılarının mali uçurum konusunda bir anlaşmaya vararak mali uçurumu göz ardı edebileceği söylentileri üzerine güvenliğe olan talebin düşmesiyle diğer 16 büyük para birimi karşısında değer kaybetti. Dolar, geçtiğimiz hafta yaşadığı yüzde 0.2'lik düşüşün ardından euro karşısında New York saatiyle 08:59'da yüzde 0.2 geriledi ve 1.2771 dolar oldu. Yen, gün içerisinde yüzde 0.3'e varan kayıplarını toparlayarak yüzde 0.2 değer kazandı ve dolar başına 81.18 yen oldu. Japon para birimi euro karşısında ise yüzde 0.1 düştü ve 103.72 yen oldu. 

-Petrol fiyatları gerilimle yükseliyor

Petrol fiyatları, Ortadoğu'da yaşanan gerilimin stoklarda sıkıntıya yol açacağı endişesi ve ABD'nin ekonomiyi resesyona sürükleyebilecek mali uçurumu göz ardı edebileceği söylentileriyle son bir haftadan daha fazla bir sürenin zirvesine çıktı.
Ocak vadeli ham petrolün varili gün içerisinde yüzde 1.4'e varan çıkışlarla 88.13 doları görerek 7 Kasım'dan beri en yüksek seviyeye ilerlerken, fiyatlar Londra saatiyle 13:14'te 87.99 dolar oldu.

Ocak ayı Brent petrolün varil fiyatı 1.35 dolar, yüzde 1.2, artarak ICE Futures Europe'da 110.30 dolardan işlem gördü. Avrupa gösterge kontratı ile West Texas Intermediate arasındaki fark 22.28 dolar oldu.

-ABD tahvilleri değer kaybetti

ABD Hazine tahvilleri, Başkan Barack Obama'nın ABD'nin yılsonunda başlayacak ve mali uçurum adı verilen otomatik vergi artırımları ve harcama kısıntıları konusunun çözüme kavuşturulacağına güvendiğini açıklamasının ardından, dört hafta süren yükselişi sonrası değer kaybetti.

ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi üç baz puan ya da 0.03 yüzde puanı yükselerek, New York saati ile 07:18'de yüzde 1.61'e çıktı. Kasım 2022'de vadesi dolacak yüzde 1.625 faizli tahvillerin fiyatı, 1/4 ya da 1,000 dolar nominal değerli beher kağıt için 2.50 dolar düşerek 100 5/32'ye indi. 10 yıllıkların faizi 16 Kasım'da yüzde 1.55'e inerek, 5 Eylül'den bu yana en düşük seviyesini gördü.