Advertisement

Avrupalı maliye bakanları Yunanistan'ın 15 milyar euroluk finansman açığını kapamaya ve borç krizi geriliminin 3. yılındaki kurtarma kredisinin son ödeme dilimi konusunda Uluslararası Para Fonu'nu kazanmaya çalışacak.

Brüksel'de bugün bir araya gelerek Yunanistan'ın kamu finansmanındaki yeni açığı doldurmaya çalışacak olan Euro maliye bakanları, Avrupa Merkez Bankası'nın Yunan tahvillerdeki kârlarını geri dönüştürülmesi, Yunanisan'a daha düşük faiz uygulanması ve geri ödemelerin ertelenmesi konularını görüşecek.

Avrupalı hükümetler geçtiğimiz yıl Yunanistan'a bütçe açığı hedefini tutturması için 2 ekstra yıl daha vererek krizle mücadeleyi bir adım ileri taşıdı. Ülkeye tanınan 2 ekstra yılın ortaya çıkardığı fazldan fonlama maliyeti, Yunanistan'ın borç yükünün azalmak yerine artacağından ötürü Euro ülkeleri ile IMF'nin arasını açtı.

Yunanistan'ın "talan" içinde olduğunu söyleyen Nobel ekonomi ödüllü James Mirrlees, ekstra kurtarma yardımları ve yavaşlatma politikalarıyla Avrupa'nın sorunu çözemeyeceğini belirtti.

Yetkililer bugün Brüksel saati ile 17:00'de bir araya gelecek, ancak Almanya, Hollanda ve Finlandiya parlamentolarının hâlen kararı oylaması beklendiğinden, Yunanistan'ın bir sonraki kredi taksidi ödemesine ilişkin nihai kararı bu toplantıda alamayacak.

Troyka heyetinin aynı zamanda Yunan Başbakan Antonis Samaras'ın koalisyon hükümetinin gereken reformları yaptığını teyit etmesi gerekiyor.