Advertisement

Konut satışlarındaki artışın dünyanın en büyük ekonomisi ABD'deki iyimserliği artırmasıyla Asya Borsaları 3. gününde de yükseldi.

Kuzey Amerika'yı en büyük pazarı olarak sayan Ryobi aygıtlarının üreticisi Techtronic Industries Co. yüzde 4.7 değer kazandı. Dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi Samsung Electronics Co., ABD'deki ticaret ajansının Apple Inc. ile arasındaki patent davasını yeniden değerlendirmeyi kabul etmesinin ardından yüzde 2.4 yükseldi. Osaka Securities Exchange Co., hissedarların Tokyo Borsası ile birleşmeye onay vermesi üzerine yüzde 1.9 primlendi.

Değer kaybeden her hisseye karşılık 5 hissenin değer kazandığı MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.3 kazançla 121.38 puana çıktı. ABD Başkanı Barack Obama'nın Cumhuriyetçi ve Demokratlar ile mali uçurumu önleyecek bütçe anlaşması için görüşmeye başlaması üzerine endeks kazançlarını üçüncü gününe de taşıdı.

Mali uçurumda anlaşma sağlananaması, 600 milyar dolarlık otomatik harcama kesintileri ve vergi artışlarının devreye girerek ülke ekonomisini resesyonla tehdit edebilir.

Seçimlerin ardından mali uçurumun çözüleceği beklentisinin arttığını belirten Nikko Asset Management'ın yatırım genel müdürü Ng Soo Nam, her iki tarafın da bir miktar tavizle anlaşmaya daha istekli olduğunu söyledi.