Advertisement

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi  Çin'de doğrudan yabancı yatırımların 12 ayda 11. kez düşmesinin ardından Çin Borsası 7 haftanın en düşüğüne işaret etti.

China Construction Bank Corp. yüzde 1.4 değer kaybederek finansal şirketlerin CSI 300 Endeksi'ndeki sektör grupları arasındaki en sert düşüşü kaydetmesine neden oldu. Anhui Water Resources Development Co., China Securities Journal'ın, ülkenin su birikimi yatırımlarının artacağını yazmasının ardından son 6 haftanın en büyük sıçramasını kaydetti.

Doğrudan yabancı yatırımlardaki düşüşün, ekonominin çok iyi performans göstermediğine işaret ettiğini belirten Huaxi Securities Co.'nun analistlerinden Mao Sheng, yatırımcıların ekonominin toparlanmaya başlayıp başlamadığını teyit etmeleri için bir çeyreğe daha ihtiyaçlarının olduğunu ve yeni liderlerin politika hamlelerini beklediğini söyledi.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.5 kayıpla 2,006.05 puana gerileyerek 26 Eylül'den bu yana en düşük kapanışına işaret etti. Endeks erken saatlerde yüzde 0.3 yukarıda seyrediyordu. Şanghay endeksi dün gün içinde 1,995.77 puan düzeyini test etmesinin ardından seansın son saatinde ralli yaptı. CSI 300 Endeksi yüzde 0.5 düşüşle 2,164.74 puana indi.

Şanghay Bileşik Endeksi 2012'deki tahmini kazançların 9.6 katından fiyatlanıyor. Endeks bu yıl yüzde 8.5 aşağıda seyrediyor. Bu durum hükümeti temettü vergisi indirimi gibi destekleyici önlemler almaya itti.