Advertisement

Avrupa hisse senetleri endeks vadeli kontratları, Moody's'in Fransa'nın en üst seviyedeki kredi notunu indirmesi ve bölge maliye bakanlarının Yunanistan'ın borçları konusunu görüşmeye hazırlanması ile birlikte düşerken, euro değer kaybetti. Bakır fiyatları düştü.

Euro Stoxx 50 endeks vadeli kontratı, endeksin dün yüzde 2.8 düşmesinin ardından, bugün Londra saati ile 07:15'te yüzde 0.3 aşağıda seyrediyordu. Aralık vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.1 düşerken, MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.2 yükseldi. Euro önemli para birimlerinin çoğu karşısında değer kaybederken, Japon yeni, son yedi ayın en düşük seviyesinden toparlandı. Bakır Londra'da yüzde 0.7 düştü.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Investors Service, Fransa'nın en üst seviye olan "Aaa" kredi notunu "Aa1"e düşürdü ve Avrupa'nın en büyük ikinci ekonomisinin görünümünü ise negatif olarak belirledi. Avrupalı maliye bakanları, Yunanistan'ın kamu açıklarını kapatmaya çalışmak ve Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) itirazlarını gidermek için bugün biraraya gelecek. Dün ABD'de açıklanan ikinci el konut satışları Ekim ayında beklenmedik bir yükseliş göstermişti ve bugün açıklanacak olan konut başlangıçları verisinin ise son dört yılın en iyi iki aylık seyrini göstermesi bekleniyor.

Tokyo'da FX Prime Corp. kıdemli idari direktörü Marito Ueda, "Euro Fransa'nın not indirimine bağlı olarak satışlarla karşılaşıyor" dedi ve "Bu haber bir şekilde bekleniyordu. Bu nedenle, euroda güçlü bir düşüş ihtimali az. Ancak euro, piyasa bir sonraki not indiriminin nerede olacağını anlamaya çalışırken, muhakkak ki baskı altında kalacak" şeklinde yorumda bulundu.

İsviçre'nin en büyük bankası Credit Suisse Group AG, maliyetleri düşürmek ve karmaşıklığı azaltmak için yatırım bankacılığı birimini yeniden organize edeceğini ve varlık yönetimi birimini özel bankacılık birimi ile birleştireceğini açıklamasının ardından bugün hareketli bir seans geçirebilir.