Advertisement

Mali uçurumun çözümüne yönelik iyimserlik, Yunanistan’a 5 Aralık’ta 44 milyar Euro yardımın sağlanmasına yönelik olumlu gelişmeler, risk iştahına bir miktar destek olurken, Moody’s in Fransa’nın kredi notunu indirmesiyle Avrupa hisse senedi piyasalarına satış getirdi. Orta Doğu’daki gerginliğin devamı ve jeopolitik kaygılarla birlikte Brent Petrol ise 50 ve 100 günlük ortalamalarının üzerine çıakrak 111 doları aştı.

Fitch açıklamaları sonrası gözler Merkez Bankası'ndaydı. Herkesin sepet kura baktığı bir yerde, reel efektif kurun da bakılması gereken bir gösterge olduğunu hatırlatan Merkez Bankası, geçtiğimiz hafta Reel kur 120–125 arasındayken ölçülü tepki, 130 seviyesindeyken ise güçlü politika tepkisi evreceği uyarısında bulunmuş ve politika faizi olan % 5.75’ten ya da % 5 olan faiz koridoru alt bandında ufak bir adım gelebileceğini belirtmişti. Bu anlamda bugünün yurt içi gündemini, belki de son zamanların en önemli toplantısı olan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı oluşturuyor. Piyasa oyuncuları ROK artışı ve koridorun üst bandında indirim konusunda ortak payda da buluşurken, politika faizinde indirim ve koridorun alt bandında indirim konusunda görüş farklılıkları var. Özellikle gösterge faizdeki % 6,41’li seviyelerden % 6,24’lere gerileme ve kısa vadeli swap faizlerindeki hareketler, faiz koridorunun alt bandında indirim ihtimalini fiyatlıyor. Koridorun alt bandında indirim beklentisinde olan analistler, Merkez Bankası’nın aktif kur politikası çerçevesinde TL’nin aşırı değerlenmesine izin vermeyeceğini düşünüyor.

Merkez Bankası PPK toplantısı öncesi yeniden % 6.3 bileşik seviyesinin altına inen gösterge tahvil faizi güne % 6.27 bileşik seviyesinden başladı. MB faiz kararı, sabah saatlerinde %6.19 seviyesini gören gösterge faizin seyri üzerinde belirleyici olacak. Bugün ayrıca Hazine, 11.09.14 vadeli tahvilin yeniden ihracıyla birlikte Kasım ayı borçlanmasını tamamlayacak.

Güne 1.7990 seviyesinden merhaba diyen Dolar/TL ise yeniden 1.80 seviyesinin üzerine çıktı ve 1,8014 seviyesinden işlem görüyor. TL’nin kısa vadeli seyrini belirleyecek en önemli faktör öğleden sonraki MB PPK toplantısı olarak gündemdeki yerini aldı. Sepet kurda yeniden 2.05’lerin üzerine geldik. 1.2818 seviyesine yükselen Euro/Dolar paritesi ise Fransa’nın kredi notunun düşürülmesinin ardından bir miktar geri çekilmelerle 1.28 seviyesinin altına sarksa da şu dakikalarda 1,2805 seviyesinden işlem görüyor.

Dün gün içi bir ara 70,500 seviyesinin altına sarkan İMKB 100 endeksi 70,831 seviyesine geldi.  İMKB Bankacılık Endeksi ise dün 50 günlük ortalamasının hemen üzerinde kapanış yaptı.  Avrupa endeksleri pozitif seyrederken, Bankacılık Endeksi'nin Sanayi Endeksi'nden de % 0.7 negatif ayrışması dikkat çekici bir diğer nokta oldu.


BloombergHT Araştırma Bölümü

Ayşe İyigündoğdu

aiyigundogdu@bloomberght.com