Advertisement

Avrupa hisseleri, bölgenin maliye bakanlarının Yunanistan finansmanı konusunda anlaşacağı ve İsrail-Filistin arasında bir barışın imzalanacağı iyimserliğiyle yükselişini ikinci güne taşıdı.

EasyJet Plc. son 5 yılın zirvesine çıkarak seyahat şirketi hisseleri arasındaki ralliye öncülük etti. Xstrata Plc ve Glencore International Plc, 31 milyar dolarlık birleşmelerinin yatırımcılar tarafından onaylanmasıyla yükseliş gösterdi.

Stoxx Europe 600 Endeksi Londra saatiyle 16:40'da yüzde 0.3 yükselerek günü 269.49 puandan kapatırken, dün kaydettiği yüzde 2.2'lik artışı da genişletmiş oldu. Endeks kazanç ve kayıplar arasında bugün tam 10 kez gidip gelmesinin ardından, bu yılın en düşük seviyesini gördüğü 4 Haziran'ın yüzde 15 üzerinde seyrediyor.

Londra'da bulunan Market Securities şef Avrupa stratejisti Stephane Ekolo, "Piyasalar, İsrail'de bir ateşkes anlaşması olacağı söylentisi üzerine tekrar sıçrayışa geçti. Aynı zamanda bu akşamki toplantıda Yunanistan'ın sorununa bir çözüm bulunabileceği ihtimali de var" ifadelerini kullandı.