Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Euro Bölgesi Maliye Bakanları'nın önümüzdeki hafta Yunanistan konusunu görüşeceği toplantısının öncesinde euro, 16 önemli para biriminin çoğu karşısında güçlendi.

AB ülkeleri bugün Brüksel'de yapılacak bütçe görüşmelerine hazırlanırken euro, dolar ve yen karşısında değerlendi. Yen, sınırsız parasal genişlemeyi savunan ana muhalefet partisinin önümüzdeki ay yapılacak olan genel seçimi kazanacağı beklentisi ve Asya Borsalarındaki artışın güvenli varlık arayışını azaltması üzerine 7 ayın en düşüğüne geriledi. Avustralya doları, Çin'in öncü imalat PMI endeksinin büyümeye işaret etmesinin ardından primlendi.

Yunanistan'ın da öyle ya da böyle parasını alacağını söyleyen Standard Chartered Plc.'nin küresel Döviz araştırmaları müdürü Callum Henderson, Avrupa'daki krizin çözülmediğini göz önünde bulundurarak, euronun 1.2950'nin üzerine çıkmayacağını öngördü.

Euro, dolar karşısında 1.2868 seviyesinden 7 Kasım'dan bu yana en yükseğini kaydetmesi sonrasında dünkü düzeyinden yüzde 0.1 değerlenerek 1.2845'ten işlem gördü. Euro, yen karşısında da 105.86'dan 105.88'e çıktı. Japon yeni dolar karşısında 82.59 seviyesinden 4 Nisan'dan bu yana en düşüğünü kaydetti. Yen bu hafta dolar karşısında yüzde 1.4, euro karşısında da yüzde 2.2 değer kaybetti.