Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Çin'in öncü imalat satın alma yöneticileri endeksinin 13 ayın ilk kazancına işaret etmesi, ABD'nin istihdam piyasasındaki istikrar sinyalleri ve Avrupa Birliği liderlerinin bütçe görüşmelerine hazırlanması üzerine Asya Borsaları 2 haftanın zirvesine tırmandı.

Çin'i en büyük pazarı olarak sayan maden şirketi BHP Billiton Ltd. yüzde 1.1 değerlendi. Satışlarının yüzde 44'ünü Kuzey Amerika'da kaydeden Japon otomobil üreticisi Honda Motor Co., yenin zayıflaması ve ABD'de işsizlik maaşı başvurularının düşmesi üzerine yüzde 3.5 yükseldi. Japonya'nın en büyük LCD ekran üreticisi Sharp Corp., akıllı telefonlarda kullanılan panelleri için müşteri bulduğunu açıklaması sonrasında yüzde 4.3 primlendi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.9 kazançla 122.04 puana çıktı ve 7 Kasım'dan bu yana en yüksek kapanışına işaret etti. Endekste değer kaybeden her hisseye karşılık 2'nin üzerinde sayıda hisse değer
kazandı. Japon hisselerinin desteği, Çin'den gelen imalat ve ABD'nin istihdam verisinin dünyanın en büyük iki ekonomisinin toparlandığı sinyallerini artırması sayesinde endeks 3 haftanın ilk haftalık kazancına hazırlanıyor.

Küresel imalat sanayînin 3. ayında da büyüyebileceğini öngören Bank Julius Baer&Co.'nun Singapur'daki araştırma müdürü Mark Matthews, bunun risk iştahını destekleyeceğini söyledi. Mark, "Düşük faiz ortamında kalmış durumdayız. Belki de Eylül'den bu yana görülen düşüşün sonuna gelinmiştir" dedi.

Nikkei 225 Endeksi, yenin dolar karşısında Nisan'dan bu yana ilk kez 82 seviyesine gerilemesi üzerine yüzde 1.6 kazançla son 6 ayın en yüksek kapanışını yaptı.