Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Bakır, dünyanın en büyük metal kullanıcısı Çin'de imalat sanayinin Kasım ayında son 13 aydır ilk kez genişleyebileceğini işaret eden veri sonrası, üç günde ilk kez yukarı yönde hareket etti. Diğer sanayi metalleri de değer kazandı.

Üç ay vadeli bakır kontratı, Londra Metal Borsası'nda (LME), yüzde 0.7 yükselerek ton başına 7,746 dolara kadar çıktıktan sonra, Şanghay saati ile 13:43'te 7,733 dolar seviyesinde işlem görüyordu. Şubat vadeli bakır kontratı, Şanghay Vadeli İşlemler Borsası'nda, yüzde 0.3 yükselerek ton başına 56,050 yuana (8,998 dolar) ulaştı.

Çin'de, HSBC Holdings Plc ve Markit Economics'in açıkladığı imalat sanayi satınalma yöneticileri endeksi (PMI) Kasım ayında 50.4'e yükseldi. Bu veri Ekim ayında 49.5 seviyesinde gerçekleşmişti. Bu verinin 50 seviyesinin üzerinde çıkması, sektörde genişleme olduğunu işaret ediyor. ABD'de dün açıklanan işsizlik başvuruları verisi düşerken, daha fazla kişi, ekonominin önceki 10 yıla göre daha ilerleme göstereceğini düşünüyor. Dolar Endeksi yüzde 0.2 düştü.

Şanghay'da East Asia Futures Co.'dan Jia Zheng, "Çin PMI verisi kısa vadede bakıra destek sağlamalı" dedi ve "Talepte kayda değer bir artış olmazsa, yukarı hareketler sınırlı kalacak" şeklinde değerlendirmede bulundu.

Şili'de Madencilik Konseyi başkanı Joaquin Villarino, "Bakır fiyatları fiyatları pound başına 3 doalrın üzerinde kalacak" dedi. Konsey Şili'de, Anglo American Plc ve BHP Billiton Ltd. gibi şirketlerin desteğini alıyor.

Mart vadeli bakır kontratı, New York Comex piyasasında yüzde 0.3 yükselerek pound başına 3.517 dolara çıktı.