Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Asya’dan gelen olumlu PMI verilerine, başarılı geçen İspanya tahvil ihalelerinin de eklenmesiyle, piyasalar alıcılı seyrediyor. Yardım başvurusunda bulunmadan 2012 yılı borçlanma ihtiyaçlarını tamamlayan İspanya, bugün düzenlediği 3 ihalede 2013 finansman ihtiyacı için çalışmalara başladı. Maksimum 3.5 milyar euro borçlanmanın hedeflendiği ihalede, İspanya, bu hedefin üzerine çıakrak, 3.88 milyar euro borçlandı. Ancak İspanya’nın 2012 için % 6.3, 2013 için belirlenen % 4.5 bütçe hedefini tutturamaması halinde yeniden finansman ihtiyacı ortaya çıkabilir.

Yurtiçinde ise Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın özelleştirmelere yönelik açıklamaları gündemdeydi. Bakan Babacan "Halkbank'ta % 51 hissenin satışı birkaç yıl gündeme gelmeyecek. Vakıfbank ve Ziraat bankası'nın halka arzı için acele etmeyeceğiz"  açıklamasında bulundu.

Gösterge tahvil faizinin bileşik seviyesi % 6.20 ile dip seviyesini gördü. Analistler Kasım ayı enflasyon datasına kadar aşağı yönlü hareketin devamını öngörürken, sene sonuna doğru % 6’yı görmenin sürpriz olmayacağını vurguluyorlar.

Dolar TL karşısında, Dolar Endeksi'nin gerilemesinin de etkisi ile yeniden 1.80’nin altına gevşedi ve 1,7988’den işlem görüyor.

İMKB 100,  70,500 seviyesinin altına inerek, 70,116 seviyesine geriledi. Bankacılık endeksi dışındaki alt endekslerin genelinde satıcılı bir seyir hâkim.

İMKB’de 70 binin üzerinde bir potansiyel var mı, sorusuna karşılık, Gedik Portföy Genel Müdürü Halim Çun, "Bugünkü değerlemelere baktığımızda, şirket değerlemelerinde yukarı yönlü bir eğilim var ve bu hala sürmekte. Özellikle son dönemde faizlerdeki hızlı gerileme, tam olarak fiyatlara katılamadı ama bankacılık sektörünün lehine gelişmeler olduğunu görüyoruz. Düşüşlerin alış fırsatı olacağını gösteren faktörler mevcut. Bankacılık sektöründe belirli potansiyeller azalsa da birçok hisse senedinin 55 bin endeks seviyelerinde olduğunu görüyoruz. Bankacılık endeksinin yılbaşından bu yana getirisiyle diğer bazı hisse performansları aynı değil. Küçük orta ölçekli şirketlerde seçiciliğin ön planda olduğunu görüyoruz. Bizim baz senaryomuz gelecek sene Türkiye’nin %3,5 -%4 arasında büyümesini bekliyoruz. Gelecek yıla ilişkin sanayi hisselerinin ön plana çıkabileceği bir sene olabilir. Uzun vadeli iyimser görüşümüzü korumaktayız’ yorumunda bulundu


BloombergHT Araştırma Bölümü

Ayşe İyigündoğdu

aiyigundogdu@bloomberg.net