Advertisement

Euro, Çin imalat verilerinin bu ay genişlemeye işaret ederek dünyanın ikinci ekonomisinde toparlanmanın hız kazandığı iyimserliğini yaymasının ardından dolar karşısında son iki haftanın zirvesine yükseldi.

Euro, hizmet ve imalat sektörlerinin Kasım ayında beklenenden daha az daraldığını gösteren veriler üzerine 16 büyük para biriminin çoğu karşısında değer kazandı. Yen ise dolar karşısında 6 günlük düşüşüne ara verdi. Güney Afrika randı, merkez bankasının gösterge faizini değiştirmemesi üzerine dolar karşısında iki günlük düşüşüne devam etti. ABD piyasaları bugün Şükran Günü dolayısıyla kapalı.

Frankfurt Commerzbank AG kıdemli Döviz stratejisti Lutz Karpowitz, "Çin endeksi iyiydi ve Euro Bölgesi verileri her ne kadar daralma gösterseler de beklentilerin biraz üstündeydi ki bu da euro için olumlu bir şey" dedi.

Euro, Londra saatiyle 14:41'de yüzde 0.4 artarak 1.2880 dolar oldu. Yen karşısında da yüzde 0.3 değer kazanan euro, 106.19 yen oldu. Japon para birimi yüzde 0.1 yükselerek dolar başına 82.42 yen olurken, gün içinde 82.84 yene kadar gerileyerek Nisan ayından bu yana en zayıf seviyeye düştü.