Advertisement

Çinli imar şirketlerinin, inşaat malzemesi üreticileriyle birlikte ralli yapması sonucunda Çin Borsası artış kaydetti ve Temmuz'dan bu yana en sert düşüş kaydettiği Kasım ayındaki kayıplarını azalttı.

Şanghay Bileşik Endeksi'ndeki emlak hisselerini izleyen gösterge yüzde 3.5 ile Mart'tan bu yana en büyük sıçramasını yaptı. China Vanke Co. ve Poly Real Estate  Group Co. yüzde 4'ün üzerinde değerlendi. Çin'in en büyük çimento üreticisi Anhui Conch Cement Co. yüzde 4.5 primlendi. Sinolink Securities Co., 21st Century Business Herald'ın aracı kurumların komisyonlarında kesinti yapmak zorunda kalabileceğini yazmasının ardından yüzde 2.2 düşerek dünkü kayıplarını genişletti.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.4 kazançla 1,971.99 puana çıktı ve 5 gündür ilk kazancına işaret etti. Endek bu ay yüzde 4.7 gerileyerek Temmuz'dan bu yana en sert  düşüşünü kaydetti. CSI 300 Endeksi yüzde 0.7 artışla 2,131.83 puana çıkarken, Hong Kong'taki Hang Seng Endeksi yüzde 1.3 yükseldi. Bloomberg China-US 55 Endeksi dün yüzde 0.4 yukarıda kapandı.

Şanghay Bileşik Endeksi'ndeki hisseler, tahmini kazançlarının 10.9 katı ile 1997'den bu yana en düşük seviyesinden fiyatlanıyor. Endeks bu yıl yüzde 10 düşüşle, 3. yılını da ekside kapamaya hazırlanıyor. Çin ekonomisinin 7 çeyrek üst üste yavaşlaması, endeksin 27 Kasım'da 2009'dan bu yana ilk kez 2 bin puanın altında kapanmasına neden oldu.

Çin'de işlem gören hisseler bu yıl sert düşüş kaydederken, Hong Kong'ta işlem gören H-tipi hisseler ralli yaptı. Hang Seng China Enterprises Endeksi 5 Eylül'den bu yana küresel yatırımcıların Çin konusunda iyimserleşmesi üzerine yüzde 16 sıçradı.