Advertisement

Yen, euro karşısında Japonya'nın enflasyon verisinin aynı kalarak, ülkenin merkez bankasının büyümeyi desteklemek üzere daha fazla teşvik uygulayacağı spekülasyonlarını artırmasıyla 7 ayın en düşüğüne işaret etti.

Japonya'nın ana muhalefet partisi Liberal Demokrat Parti'nin lideri Shinzo Abe bugün bir kez daha enflasyonun yüzde 2'ye çıkması için parasal genişleme önlemlerinin artması çağrısını yineledi. ABD'de Demokratlar ve Cumhuriyetçileri'in harcama kesintisi ve vergi artışlarında anlaşamamasıyla dolar, euro karşısında 1 ayın en düşüğüne yakın seyretti.

Abe'nin açıklamalarının yeni aşağı çektiğini söyleyen Union Bank NA'nın traderlarından Kazuo Shirai, Cumhuriyetçi ve Demokratlar'ın mali uçurum konusunda görüşmesinin olumlu olduğunu söyledi.

Yen, euro karşısında 107.30 düzeyinden 27 Nisan'dan bu yana en düşüğünü kaydetti. Japon yeni, dolar karşısında da yüzde 0.4 zayıflayarak 82.44 seviyesine geriledi. Dolar, euro karşısında dün 1.3014 düzeyinden 31 Ekim'den bu yana en düşüğünü kaydetmesi sonrasında bugün de yüzde 0.1 değer kaybederek 1.2996'dan işlem gördü.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.4 kazanç sağlayarak, düşük getirili, güvenli varlık paralarının taleplerini azalttı.

Japonya'da gıda hariç tüketici fiyatları Ekim'de aynı kaldı.