Advertisement

Teknoloji ve finans şirketlerinin küresel ekonomide artan güven üzerine değerlenmesiyle gelişen piyasalar endeksi 6 haftanın zirvesine tırmandı.

Compal Electronics Inc. yüzde 6.8 oranında ralli yaparak, teknoloji hisseleri göstergesinin Mayıs 2011'den bu yana en yüksek düzeyine tırmanmasına öncülük etti. Guangzhou R&F Properties Co., Çinli imar şirketlerinin kazançlarının peşinden giderek finansal hisseleri göstergesini 7 ayın en yükseğine taşıdı. Hint hisseleri ve rupi, ülkenin çeyrek gayrisafi yurtiçi hasılasının beklenti dahilinde gelmesiyle değerlendi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.4 kazançla 1,007.57 puana çıkarak 18 Ekim'den bu yana en yükseğine işaret etti. Endek bu ayı yüzde 1.2 yukarıda tamamladı. Standard&Poor's  dün Çİn'in "sıradışı" büyüyeceğini tahmin ettiklerini söyleyerek kredi notunu teyit etti. Bloomberg yatırımcı anketi, Çin ekonomisine duyulan güvenin son 1 yılın en yüksek seviyesinde seyrettiğini gösterdi.

Çin'in ekonomik aktivitesinin Eylül'den bu yana toparlandığını ve ekonomide istikrar sağlandığına işaret ettiğini söyleyen Mirae Asset Global Investments Pvt., Hindistan'ın GSYH rakamlarının tatmin edici olduğunu ve büyüme döngüsünün dibi gördüğünü gösterdiğini belirtti.