Advertisement

Avrupa'nın en büyük ekonomisi Almanya'nın komşularının da Euro krizinin içine düşmesiyle ülkenin resesyona sürüklenmesi bekleniyor.

Avrupalı liderlerin Yunanistan'daki borç krizine yönelik son atağına rağmen Bloomberg Küresel Anketi'ne katılan 862 yatırımcı, analist ve traderın yüzde 53'ü Alman ekonomisinin 3 yıl sonra ilk kez yeniden resesyona gireceğini düşünüyor. Anket katılımcılarının yüzde 64'ü finansal piyasalardaki sakinleşme sinyallerine rağmen Avrupa'daki borç krizinin yeniden derinleşmesini bekliyor.

Alman ekonomisinin resesyona kayması, Euro Bölgesi'nin talep motorunu devreden çıkararak, geçtiğimiz çeyrekte resmi olarak küçülen bölgedeki resesyonu genişletecek. Ekonomideki daralma, Avrupa'nın borç krizindeki hükümetlerine 3 yıldır destek vermesinden ötürü halk arasında oluşan huzursuzluk arasında 3. başbakanlık dönemini kazanmanın yolunu arayacak olan Almanya Şansölyesi Angela Merkel'in işini zorlaştıracak.

Euro Bölgesi'nin ağırlığının hissedildiği Almanya'daki baskıları artıracağını söyleyen Close Brothers Asset Management Ltd.'ın küresel yatırım analisti Chanoine Webb, ülkenin daha fazla ayrışamayacağının altını çizdi.

Anket katılımcılarının yüzde 83'ünün İspanya'nın önümüzdeki yıl kurtarmaya başvuracağını beklemesiyle, Almanya yakın zamanda daha fazla kurtarma finansmanı için anlaşmak zorunda kalabilir.