Advertisement

Avrupa hisse senetleri, yatırımcıların ABD tüketici harcamaları verisini beklemeleri ile birlikte, son 17 ayın en yüksek seviyesi yakınlarında durgun seyrediyor. Asya hisse senetleri yükselirken, ABD endeks vadeli kontratları geriledi.

TNT Express NV, United Parcel Service'in 5.16 milyar euroluk (6.7 milyar dolar) şirket alımı konusunda incelemelerde bulunan Avrupa Birliği regülatörlerine taviz vermesinin ardından yüzde 1.3 yükseldi. Ferrovial SA, yönetim kurulunun hisse başına 1 euro temettü verilmesini onaylamasının etkisi ile yüzde 2.4 değer kazandı. Hugo Boss AG, Goldman Sachs Group Inc.'nin hisse notunu düşürmesinin ardından yüzde 0.9 geriledi.

Stoxx Europe 600 Endeksi, dün Haziran 2011'den bu yana en yüksek seviyesine ralli yaptıktan sonra, bugün yüzde 0.2 düşerek, Londra saati ile 08:07'de 275.88 puana indi. Gösterge endeks, Kongre'nin mali uçurum konusunda anlaşmaya varacağı beklentisi ile  bu hafta yüzde 1 yükseldi ve bu ayı yüzde 2.1 kazançla geçmeye yöneldi.

Aralık vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.1 düşerken, MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.4 tırmandı.

ABD Kongresi'nde Cumhuriyetçiler, dün Hazine Bakanı Timothy Geithner'ın açıkladığı planın önceki taslaklardan çok farklı olmadığını kaydettiler. Bu durum, yeni yılda yürürlüğe girecek, mali uçurum olarak adlandırılan 607 milyar dolarlık otomatik vergi artırımları ve harcama kısıntıları konusunda tartışmaların önümüzdeki haftalarda yoğunlaşacağını işaret ediyor.