Advertisement

Dünyanın en büyük petrol tüketicileri ABD ve Çin'de ekonomik büyümeye dair işaretlerle petrol ağustos ayından beri ilk kez aylık kazanca yöneldi.

Batı Teksas vadelileri dünkü yüzde 1.8'lik tırmanışın ardından pek fazla değişim göstermeden seyrediyor. Washington merkezli Ticaret Bakanlığı'nın açıklamasına göre ülke ekonomisi geçtiğimiz çeyrekte tahminlerin üstünde büyüdü. Bloomberg araştırmasına göreyse Çin'in büyüyeceği ya da durumunu koruyacağı tahmin ediliyor. Petrolün bu ayki yükselişinde Gazze Şeridi ve Mısır'daki şiddet olaylarının Orta Doğu petrol üretimini etkileyeceğine dair endişe de etkili oldu.

NYMEX elektronik işlemlerdeki Ocak vadeli ham petrolün varili 19 sent düşüşle Singapur saati ile 16.07'de 87.88 dolara geriledi. Petrolün kontratı dün 1.58 dolar artışla 88.07 dolara çıktı. Fiyatlar bu ay yüzde 1.9 yukarıda ve bu hafta yüzde 0.5 aşağıda seyrediyor.

Londra'daki ICE Vadeli İşlemler Avrupa Borsası'ndaki Ocak vadeli brent petrolün varili 15 sent düşüşle 110.61 dolara geriledi. Avrupalı kontratın Batı Teksas'ın kontratına farkı dünkü 22.69 dolardan 22.73 dolara genişledi.