Advertisement

Wall Street yöneticilerinin kazançlarını daha da kırpmaya yönelik bir adım daha atan Citigroup Inc.'in işlem ve yatırım bankacılığı birimi, 150 kişilik daha istihdam kesintisi yapmayı ve prim ödemelerini yüzde 10 azaltmayı planlıyor.

New York'taki şirkette bu çeyrekte yapılacak olan kesintiler, şirketin hisse senedi işlemleri ve garantörlük gibi işlerini etkileyecek. Konuyla ilgili bilgisi bulunan 2 kaynak, hisse senedi ve bankacılık birimleri genelinde prim ödemelerinin bu yıl azalırken, en iyi performansa sahip olanların kesintilerden nispeten kurtulabileceğini söyledi.

Citigroup'un geçtiğimiz ay göreve gelen CEO'su Michael Corbat, sektör genelinde işlem ve yatırım bankacılığı gelirlerindeki düşüş, sermaye zorunlulukları ve Avrupa'daki borç kriziyle karşı karşıya kalan Wall Street liderleri arasına girdi. Goldman Sachs Group Inc., Morgan Stanley ve UBS AG, Citigroup'un maliyet kesintisine giden rakipleri arasında yer alıyor. ABD'nin en büyük 3. bankası Citigroup'daki son istihdam kesintileri, Corbat'ın selefi Vikram Pandit döneminde uygulamaya sokulmuş işlerdendi.

Citigroup'un sözcüsü Danielle Romero-Apsilos, gönderdiği açıklama metninde, "Mevcut ortamda giderleri kontrol edebilme çabalarının bir parçası olarak Citi genelinde belli iş ve operasyonlarda yıl genelinde hedeflenmiş istihdam kesintisi yapıyoruz" dedi.