Advertisement

Çorum'da cenazenin uzun süre muhafazasını sağlamak için klimalı tabut üretimi yapan firma, tabuta müzik sistemi ekledi.

Firmanın genel müdür yardımcısı Dinçer Zorlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, cenazelerin uzun süre korunması için klimalı tabut üretmeye başladıklarını belirterek, ürünün yurt içi ve yurt dışında büyük ilgi gördüğünü söyledi.

Yaklaşık 5 yıl önce vefat eden dedesinin cenazesinde yaşadıkları sorunlar nedeniyle klimalı tabut üretmeye karar verdiklerini anlatan Zorlu, ''Dedem 5 yıl önce ağustos ayında hayatını kaybetti. Yurt dışında yaşayan akrabalarımız da cenaze törenine katılacaklarını bildirdi. Biz de cenazeyi 2 gün sonra defnetme kararı aldık'' dedi.

Cenazeyi evde bekletmeye başladıklarını ve havanın sıcak olması nedeniyle cesedin bozulmaya başladığını dile getiren Zorlu, ''Biz de bunun üzerine cenazeyi devlet hastanesinin morguna koyduk. Cenazeyi morga koyup geri almak, bizleri manevi açıdan üzdü. Akrabalar geldikten sonra cenazeyi defnettik'' diye konuştu.

Babası Elvan Zorlu'nun fikri üzerine aynı sorunu başkalarının da yaşamaması için klimalı tabut üretmeye karar verdiklerini dile getiren Zorlu, kısa süre içinde projesini çizerek üretime başladıklarını bildirdi.-Tabutun içinde hareket sensörü var

Küçük Sanayi Sitesindeki 3 bin metrekarelik kapalı alana sahip tesiste 45 kişilik ekiple seri üretim yaptıklarını anlatan Zorlu, ihtiyaca ve gelen talebe göre üretim gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Klimalı tabutun normal tabutlardan 20 santim daha uzun olduğunu ifade eden Zorlu, şöyle konuştu:

''Bu fazlalığa klima motoru koyduk. Tabutun içerisini paslanmaması, çürümemesi ve hafif olması için alüminyum sac ile kapladık. 220 volt elektrikle çalışan sistem sayesinde tabutun içerisi eksi 10 dereceye kadar soğuyor. Tabutun dışarısında bulunan dijital gösterge ile içerisi istenilen sıcaklığa ayarlanabiliyor. Yakınlarının cenazeyi görmek için tabutu açmamaları ve içindeki ısının değişmemesi için cenazenin baş kısmının geldiği bölümü cam yaptık. Konulan mevtanın hareketlenmesi ihtimaline karşı, tabuta hareket sensörü yerleştirerek alarm bağladık.''

Ağırlığı yaklaşık 15 kilogram olan tabutun içine güzel koku yayması için ek bir sistem yerleştirdiklerini aktaran Zorlu, ''İlerki süreçte iyon pille çalışanını da gelen talepler doğrultusunda üreteceğiz. TSE belgesini ve Türk Patent Enstitüsü'nden ürünün patentini aldık'' dedi.-İmamı olmayan köyler için müzik sistemi

Klima sitemi ile başladıkları tabut üretimine alarm sistemini ve ardından da müzik sistemi eklediklerini belirten Dinçer Zorlu, ''Tabuta son olarak, özellikle imamı olmayan köylere yönelik USB ve SD kartlara kaydedilen duaları dijital ortamda okuyabilen sistemi monte ettik'' diye konuştu.

Tabutla ilgili Ar-Ge çalışmalarının sürdüğünü ve belirledikleri eksiklik veya ihtiyaçlara göre çalışmalar yapacaklarını ifade eden Zorlu, ''Elektrikle çalışan müzik sisteminin pil veya batarya yardımıyla çalışması için çaba gösteriyoruz. Bu eklemeyi de kısa süre içerisinde monte edeceğiz. Kimsesizlerin cenazesinde tabutun üzerinde bir tuşa basılarak ezan veya Kuran dinlenebilecek'' diye konuştu.

Klimalı tabutun yurt çapında büyük ilgi gördüğüne dikkati çeken Zorlu, tabutları 2 bin 500 liraya satışa sunduklarını söyledi. Tabut için genellikle iklimi sıcak ülkelerden sipariş aldıklarını dile getiren Zorlu, ''Özellikle Fas, Cezayir, Libya, İran, Suriye, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır gibi sıcak ülkelerden talep geliyor. Zaten o bölgelerden araç dizaynıyla ilgili çalıştığımız müşterilerimiz de var. O müşterilerimizden tabut konusunda da yararlanmayı düşünüyoruz'' ifadelerini kullandı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
02 Aralık 2012 Pazar, 22:25 Misafir alan enayiler olunca oda üretiyor taktir etmek lazim........