Advertisement

Euro, dolar karşısında son beş haftanın zirvesine çıkarken, metaller yükseldi ve Avrupa hisseleri 2006 yılından bu yana en büyük aylık ralliye doğru yol aldı. Japonya'nın yeni teşvikleri onaylamasıyla yen zayıfladı. Euro, New York saatiyle 07:20'de yüzde 0.3 yükselerek 1.3007 dolar oldu.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.3 yükselerek, altıncı aylık çıkışına doğru ilerledi. Standard & Poor's 500 Endeksi vadelileri yüzde 0.2 yükseldi. Bakır son bir ayın zirvesine çıkarken, çinko yüzde 1.3 değer kazandı. Şirketlerin iflas edecekleri algısı geçtiğimiz altı ayda yüzde 30 düştü. Japonya'nın 10 yıllık gösterge tahvil faizi 1.5 baz puan gerileyerek yüzde 0.695 oldu ve Haziran 2003'ten bu yana en düşük seviyeye indi.

Hisseler, emtialar, tahviller ve euro, ABD ve Asya'dan gelen büyüme sinyalleri ve Amerika ve Avrupalı liderlerin ekonomilerini kötüleşmekten kurtarmak için önlem almaya devam edecekleri spekülasyonuyla bu ay yükseliş kaydetti. Japon kabinesi 880 milyar yenlik (10.7 milyar dolar) teşvik paketini onaylarken, ülkenin fabrika üretimi beklenmedik bir şekilde artış gösterdi. Bundesbank tarafından açıklanan bir rapor Almanya'da perakende satışların geçtiğimiz ay düştüğünü gösterirken, bir Bloomberg yatırımcı anketine göre ise Çin ekonomisine olan güven son bir yıldan biraz daha fazla bir sürenin üzerinde.

Danske Bank A/S şef analisti Allan von Mehren, "Euro krizine yönelik korkular baya bir sakinleşti. Çin ve ABD verilerinde de toparlanma işaretleri gördük ve piyasalar 2013 yılında küresel bir toparlanmayı fiyatlıyor" ifadelerini kullandı.

Stoxx 600 Endeksi bu hafta yüzde 1.3 ilerleyerek Kasım ayında kaydettiği kazançları yüzde 2.5'e çıkardı. Porsche SE gerçekleştirdiği yüzde 2.9'luk ralliyle otomobil üreticilerinin yükselişine öncülük yaptı.