Advertisement

Gelişen piyasa hisseleri, küresel ekonominin toparlandığına yönelik güvenin artmasıyla son altı haftanın zirvesine çıkarak üst üste ikinci haftalık kazancını kaydetmeye doğru yol aldı.

Rusya'nın en büyük bankası OAO Sberbank, MSCI Inc.'in Rusya endeksindeki hisse ağırlığını artırmaya hazırlanmasıyla yüzde 3.1 değer kazandı. Compal Electronics Inc. bu yılın en büyük rallisini gerçekleştirirken, gelişen piyasa teknoloji hisselerini Mayıs 2011'den bu yana en büyük seviyesine çıkardı.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi Londra saatiyle 12:55'te yüzde 0.4'lük tırmanış gerçekleştirerek 1,008.24 puana yükseldi ve 18 Ekim'den bu yana en yüksek kapanışına doğru ilerledi. Endeks, Kasım ayında yüzde 1.3 yükseldi. Hisseler ABD ve Asya'da toparlanma işaretleri ve siyasi liderlerin mali uçurum konusunda anlaşmaya varacakları iyimserliğiyle yükseliş gösterdi.

Londra'da bulunan Societe Generale SA gelişen piyasa strateji direktörü Benoit Anne, "Küresel piyasalarda gördüğümüz risk alma modu devam ediyor" diyerek, ABD'de mali uçurumun çözüleceğine yönelik umutların önümüzdeki sene yukarı yönlü hareketler yaşanacağı sinyalini verdiğini belirtti.

Alman yasa yapıcılar bugün Yunanistan'ın borç şartlarını rahatlatan anlaşmayı onaylarken, ABD Başkanı Barack Obama, bütçe planını halka kabul ettirebilmek üzere bugün yola çıkıyor.