Advertisement

-Avrupa hisseleri 17 ayın zirvesinden indi

Avrupa hisseleri, ABD'de gerileyen tüketici harcamaları ve devam eden bütçe görüşmeleriyle düşerek Stoxx Europe 600 Endeksi'ni 17 ayın zirvesinden indirdi.

Stoxx 600 Endeksi, İspanyol ve Portekiz tahvillerinin yükselmesiyle gün içerisinde kaydettiği kazançları işlem gününün son saatinde silerek yüzde 0.2 düşüşle 275.78 puandan kapattı. Endeks buna rağmen bu haftayı yüzde 0.9, Kasım ayını da yüzde 2 artışla kapattı.

-ABD hisseleri dalgalı seyrediyor

ABD hisseleri, yasa yapıcıların federal bütçeyi görüşmeleri ve tüketici harcamalarının Ekim ayında düştüğünü gösteren veriler üzerine günü dalgalı bir seyirle geçiriyor.
S&P 500 Endeksi New York saatiyle 11:21'de yüzde 0.2 gerileyerek 1,412.81 puana indi. Dow Jones Endeksi ise 16.65 puanlık kayıpla 13,005.17 puana geriledi. S&P 500'de işlemgören hisselerin el değiştirme oranı bu raporun yazıldığı sırada 30 günlük ortalamanın yüzde 16 altında gerçekleşti.

-Petrol aylık kazanca doğru ilerliyor

Petrol, dünyanın en büyük iki tüketicisi ABD ve Çin'den ekonomik toparlanmaya dair işaretlerin gelmesiyle Ağustos ayından bu yana ilk kez aylık kazanca doğru ilerledi.

Ocak vadeli ham petrolün varili Londra saatiyle 13:21'de 87.85 dolardan işlem gördü. Kontrat dün 1.58 dolar değer kazanarak 88.07 dolara çıkmıştı. Fiyatlar bu ay yüzde 1.8 yukarıda seyrederken, yıl genelinde 2008 yılından bu yana en kötü yıllık performansı sergileyerek yüzde 11 aşağıdan seyrediyor.

Ocak vadeli Brent petrolün varili ise 12 cent düşerek ICE Futures Europe'da 110.64 dolardan işlem gördü. Avrupa gösterge kontratıyla West Texas arasındaki fark dün 22.69 dolarken, bugün 22.80 dolara çıktı.

-Gelişen piyasalarda "küresel" iyimserlik hakim

Gelişen piyasa hisseleri, küresel ekonominin toparlandığına yönelik güvenin artmasıyla son altı haftanın zirvesine çıkarak üst üste ikinci haftalık kazancını kaydetmeye doğru yol aldı.
MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi Londra saatiyle 12:55'te yüzde 0.4'lük tırmanış gerçekleştirerek 1,008.24 puana yükseldi ve 18 Ekim'den bu yana en yüksek kapanışına doğru ilerledi. Endeks, Kasım ayında yüzde 1.3 yükseldi. Hisseler ABD ve Asya'da toparlanma işaretleri ve siyasi liderlerin mali uçurum konusunda anlaşmaya varacakları iyimserliğiyle yükseliş gösterdi.

-ABD tüketici harcamalarında beklenmedik düşüş

ABD'de Sandy Kasırgası'nın ülkenin güneydoğusunda yaşayanların işyerine veya alışveriş merkezlerine gitmelerini engellemesiyle tüketici harcamaları Ekim ayında beklenmedik bir şekilde gerilerken, maaşlar da düşüş gösterdi.

Ticaret Bakanlığı'ndan açıklanan rakamlara göre bir önceki ay yüzde 0.8 yükselen satın alımlar, geçtiğimiz ay yüzde 0.2 düşerek Mayıs ayından bu yana en düşük veriyi gerçekleştirmiş oldu. Bloomberg anketine katılan 79 ekonomistin tahmin medyanı nominal satışlarda bir değişiklik olmayacağı sinyalini vermişti.

-Brezilya tahminlerin çok altında büyüdü

Brezilya ekonomisi, yılın üçüncü üç aylık döneminde, hükümetin teşvik çabalarının, beş çeyrektir üst üste düşen yatırımları desteklemeyi başaramamasının ardından, ekonomistlerin tahmininin yarısı hıza büyüdü.

Brezilya'da gayrısafi yurtiçi hasıla (GSYİH)  üçüncü çeyrekte yüzde 0.6 arttı. Bloomberg News'un anketine katılan 54 ekonopmistin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin yüzde 1.2 artması bekleniyordu.

Devlet Başkanı Dilma Rousseff'in başında olduğu hükümet, son on yılda en kötü iki yıllık performasına yönlenen ekonomiyi desteklemek için son 12 ayda faiz oranlarını rekor düşük seviyeye indirdi, vergileri düşürdü ve harcamaları artırdı. Teşvik çabaları perakende satışların güçlü kalmasını sağlarken, firmalar yatırımlarda geri adım atıyor.Büyümenin halen düzensiz olması ile birlikte, hükümet şimdilerde üretim maliyetlerini düşürme üzerinde yoğunlaşıyor.